Unitra gdn 20/40 czasem ulega zepsuciu przez czas i wiele innych czynników ma wpływ na zepsucie górnego zawieszenia w głośniku. Bardzo popularny i zarazem dobry głośnik GDN 20/40, wymaga wymiany zawieszenia. Poniżej przedstawiam etapami jak przeprowadzić wymianę na przykładzie tego głośnika.

Unitra Tonsil GDN 20/40/11 pochodzi z kolumn space 86

Pierwszy etap, to przygotowanie sobie poszczególnych narzędzi, co będzie nam potrzebne?

  • Klej wikol do łączenia górnego zawieszenia z koszem głośnika.
  • Szpachla do zdarcia górnego zawieszenia z kosza i membrany.
  • Aceton, może być zamiennie z alkoholem izopropylowym.
  • Słoik do acetonu/izopropanolu.
  • nóż do tapet, popularnie zwany tapeciak.

Zaczynamy od

Odkręcamy i odlutujemy kable z nabiegunnika w unitra gdn 20/40. Kładziemy głośnik na wyznaczone miejsce, np stół. Trzeba pamiętać aby na koniec wyczyścić nasz magnes naszej pracy z resztek pianki poliuretanowej, naszych pozostałości zawieszenia.

Jak wyczyścić kosz?

Bierzemy wcześniej przygotowaną małą szpachlę i czyścimy kosz głośnika, po wszystkim czyścimy szmatką razem z acetonem lub alkoholem izopropylowym.

Jak wyczyścić wewnętrzną część membrany?

Tak samo jak kosz naszego głośnika, bierzemy szpachlę i trzymając palcami delikatnie naciskając szpachle w miejscu trzymania dłońmi, usuwamy stare zawieszenie z membrany. Bierzemy nasz wcześniej przygotowany pędzel i czyścimy z resztek zawieszenia. Trzeba pamiętać aby nie przemoczyć na wylot membrany, zostaną wtedy ślady z zawieszenia.

Jak centrować cewkę w szczelinie magnetycznej?

Cewka z głośnika Unitra Tonsil GDN 20/40/11

Wiele osób nie zwraca uwagi na wycentrować odpowiednio cewki z karkasem w szczelinie magnetycznej. To jest błąd, głośnik musi mieć zachowaną liniowość na całej płaszczyźnie od cewki z karkasem aż po zawieszenie górne. Cały układ może stracić na jakości i efektywności. Za pomocą pędzla, smarujemy kopułkę w celu zmiękczenia kleju łączącego kopułkę przeciwpyłową z membraną. Pod kątek mniej więcej 30 stopni, za pomocą noża do tapet, delikatnie i bez żadnego pośpiechu, rozcinamy klej. Do powstałej szczeliny, wkładamy kawałek, np. kawałek starej kliszy fotograficznej, aby zachować liniowość całego układu.

Smarowanie klejem zawieszenia i membrany.

Smarujemy nasze zawieszenie od wewnętrznej strony, łączenie membrany z zawieszeniem. Nie należy się przejmować się, jeśli klej będzie widoczny po za membranę, dla nas jest to sygnał, iż ładnie się połączył i resztki należy usunąć delikatnie szmatką. Musimy przykleić nasze zawieszenie do kosza, smarując je klejem wikol, wcześniej jednak należy je zmatowić papierem ściernym około 300, jednak nie jest to konieczne.

Krótkie podsumowanie

Po odczekaniu około 12 godzin, możemy wyciągnąć kawałek z szczeliny i skleić kopułkę. Po odczekaniu kolejnych 12 godzin, możemy przylutować kable do nabiegunnika, skręcić wszystko do naszej obudowy.

Unitra gdn 20/40 jest przez nas naprawiona.

Naprawiony głośnik Unitra Tonsil GDN 20/40/11

Kategorie: UNITRA

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *