Wymiana membrany będzie konieczna, gdy nasz głośnik przestaje wytwarzać prawidłowe dźwięki. Często zdarza się, że cały układ drgający jest urwany, wygięty albo ma wypłowiały kolor białego od słońca. Nasze kochane pupile niechcący uszkodzą swoimi malutkimi paluszkami membranę, taki układ wymienia bardzo szybko i prosto, łatwiej niż samo zawieszenie górne, opisane na tej stronie, na przykładzie innego przetwornika Tonsil.

Wymiana membrany – od czego zacząć?

Zaczynając wymianę membrany najpierw usuwamy stare zawieszenie z kosza głośnika. Nie musimy uważać na uszkodzenie membrany, gdyż jest już do wyrzucenia, można jeszcze spróbować odzyskać kopułkę przeciwpyłową jak i cewkę. Po usunięciu utlenionego zawieszenia z kosza za pomocą szpachelki, czyścimy i odtłuszczamy acetonem kosz.

Jakie są następne kroki podczas wymiana membrany ?

Za pomocą palnika, podgrzewamy i usuwamy dolne zawieszenie, powtarzamy odtłuszczenie. Nie wolno szlifować rantu po zawieszeniu, gdyż opiłki nie potrzebnie mogą się dostać do szczeliny magnetycznej. To może skutkować tarciem cewki i w efekcie końcowym dźwięk będzie zniekształcony.

Do resora dolnego jest przeznaczony klej butapren, nie można go stosować do zawieszeń górnych z pianki poliuretanowej, gdyż rozpuszczalniki zawarte w kleju reagują z tym materiałem. Sam stosuję klej introligatorski, sprawdza się bardzo dobrze w zawieszeniu górnym z pianki poliuretanowej. Czekamy, minimum dwie godziny aż klej dobrze połączy, centrujemy cewkę za pomocą papieru i kleimy górne zawieszenia. Możemy się cieszyć brzmieniem przetwornika po wyschnięciu kleju, przylutowaniu kabli i przymocowaniu do obudowy.

wymiana membrany – podsumowanie?

Jak możesz zauważyć proces wymiana membrany nie jest wcale taki trudny jak może się wydawać. Potrzebujesz do tego odpowiednich narzędzi, chęci i dokładności. Wystarczy się nie bać, ponieważ każdy może to zrobić samodzielnie. Czasami jednak lepiej zlecić tą czynność. Mamy wtedy pewność, że zostanie to przeprowadzone prawidłowo.


1 Komentarz

GDN 25/40/3 Tonsil - wymiana górnego zawieszenia - Łukasz Czernik · 15 lutego 2021 o 12:29

[…] Wymiana membrany – jak zrobić to prawidłowo? […]

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.