Tonsil Altus 75 - lukaszczernik.pl - opinia
Tonsil Altus 75 ZGB 60-8-61 po naprawie

Zestaw głośnikowy Tonsil Altus 75, model przez wielu uważany za coś ekscytującego. A jeszcze więcej ludzi ich nienawidzi. Brzmienie drugiej serii Altus jest bardzo charakterystyczne, wyostrzone wysokie i dudniące niskie. Nie możemy zapominać, że w latach kiedy druga seria Altus czyli modele 75, 110 i 140 powstawały, królowała muzyka disco. Ta seria kolumn nadaję się świetnie do tego rodzaju muzyki. Ewentualnie można jeszcze posłuchać odmian Rock, ale do mniej wymagający użytkownicy. Egzemplarz jaki trafił do mnie wymagał naprawy i pochodzi z roku 1983 z pierwszego roku produkcji. Zestawy z pierwszych lat różnią się lepszym wykonaniem, grubszą obudową. Tabliczki na przodzie, u góry są wykonane solidnie z blachy. Przedstawiają wykres pasma przenoszenia częstotliwości przez te kolumny. Głośnik wysoko tonowy to GDWT 9/40/5 moim zdaniem lepiej brzmiący od późniejszych GDWT 9/80/1.

Tonsil Altus 75 naprawa
Głośnik średnio tonowy oryginalny z lat 80

Omówienie naprawy głośników

Głośniki średnio i niskotonowe wymagały wymiany zawieszenia. Sprawdziłem kondensatory w zwrotnicę i mimo wieku okazały się być sprawne. Z upływem lat zawieszenie produkowane z pianki poliuretanowej ulega utlenieniu. Pomaga też w tym światło słoneczne oraz dym z papierosów. Przez lata same głośniki musiały być nie wiele używane i zakryte maskownicami. Maskownice straciły już pierwotny czarny kolor a teraz są już brązowe. Dawno nie widziałem tak dobrze utrzymanych obudów. Musiały przez te wszystkie lata być przechowywane w suchym i ogrzewanym pomieszczeniu. Obudowy nie są napuchnięte ani rozeschnięte, kolumny przy odpowiednim użytkowaniu posłużą kolejne lata. Membrana głośników nisko tonowych jest koloru czarnego sugeruję to inny okres produkcji. Głośniki pochodzą prawdopodobnie z lat 90 ubiegłego wieku. Producent stosował membrany o kolorze fioletowym, tak jak wyglądają średnio tonowe głośniki.

Tonsil Altus 75 regeneracja
Tabliczka znamionowa z modelem i rokiem produkcji

Tonsil Altus 75

Właściciel bardzo dbał o kolumny, nie ma na żadnych rogach obić. Na podstawkach są przyklejone kawałki filcu, co ułatwia przesuwanie i nie rysuję podłogi. Pierścienie ozdobne uważam za perfekcyjne, nie widać żadnych rys. Zaletą tego modelu kolumn jest efekt przestrzeni. Nie każdy się jednak ze mną zgodzi. Sam uważam to za ich atut, jednak trzeba ciągle pamiętać, że ich efektywność oraz rok projektowania, nie nadają się do bardzo wymagających słuchaczy muzyki. Warto jednak ratować każdy model wyprodukowany przez firmę Tonsil. Drugiej serii altus nie przybędzie od dawna nie są produkowane.

Zalegają u Ciebie głośniki i chciałbyś je naprawić ? Skorzystaj z możliwości i napisz do mnie wiadomość!

Kategorie: TONSIL