STX czy Tonsil ? Wiele razy przeglądając oferty tych dwóch producentów, każdy z nas zadaję sobie to pytanie. Porównując ceny poszczególnych modeli bezpośrednio na stronach tych producentów, możemy dopierać wśród kilkudziesięciu modeli. Tonsil istniejący od roku 1945, ma mnóstwo kolumn, które komuś zalegają w piwnicach lub strychach. Dużo różnych kolumn można pozyskać z Punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych. Można też spotkać na zbiórkach wielkogabarytowych, organizowanych w każdej gminie przynajmniej raz do roku. STX jest w porównaniu do Tonsil, stosunkowo młodym producentem kolumn. Firma istnieje dopiero od 1990 roku, jednak marka ta wybudowała sobie dość sporą pozycję na rynku Polskim.

STX czy Tonsil -Dlaczego Tonsil?

Firma ulokowana we Wrześni w województwie Wielkopolskim, radzi sobie bardzo dobrze na rynku audio. Wprowadzili do oferty nową serię kultowych Altus, wśród użytkowników zbierają bardzo dobre recenzje. W przeszłości jeszcze za czasów zjednoczenia zakładów Unitra, Tonsil był jedynym producentem kolumn i przetworników elektroakustycznych czyt. głośników. W czasach gospodarki centralnie planowanej, miał ogromną dotację od Państwa i nie ważne jakie kolumny wyprodukowali, zawsze znalazły swoich nabywców. Na tle konkurencji Tonsil nie wypadał źle, nawet porównując produkty z Japonii lub z za żelaznej kurtyny. Dużo pomogła licencja na głośniki odkupiona od Pioneer na początku lat 70 ubiegłego wieku. To dało pole do popisu konstruktorem, pozwoliło później dodać stopniowo nowe głośniki do sprzedaży. Wybudowano również największą w Europie komorę bezechową do sprawdzania parametrów swoich produktów. Po wprowadzeniu gospodarki wolnorynkowej, Tonsil wiele razy upadał, ale zawsze powracał na rynek audio.

Dlaczego STX?

Polska firma ulokowana w Józefowie w województwie Mazowieckim. Istnieje na rynku Polski od roku 1990, stopniowo wprowadza swoje produkty, które bardzo dobrze przyjmują się na rynku. Nie istniała w czasach Polski Rzeczpospolitej Ludowej, firma założona rok po przemianach ustrojowych w gospodarce wolnorynkowej. W porównaniu do firmy Tonsil, ma do zaoferowania kolumny bardzo tanie. Ceny najtańszych kolumn zaczynają się od 439 złotych, to dużo mniej jak w Tonsilu. Tak jak w przypadku Tonsil, STX jest producentem, który produkuję wszystkie podzespoły głośnika. Wszystkie podzespoły głośnika porównując ceny z tych dwóch firm, STX wychodzi tańszy.

Ocena jakości

Obie firmy zachowują podczas serwisu najwyższy poziom. Co do serwisu i części zamiennych do głośnika firmy Tonsil, w internecie jest bardzo dużo negatywnych komentarzy. Zdarzają się nie doklejone zawieszenia górne do membrany. Zdeformowane membrany, krzywo i źle nawinięte cewki. Co do jakości samej firmy STX, nie mogę ocenić. Nigdy nie zamawiałem bezpośrednio od tego producenta. Nie miałem żadnego głośnika czy kolumn stereo i nie potrafię ocenić brzmienia poszczególnych głośników i serwisu.

Kategorie: TONSIL