Jak zaczęła się renowacja kolumn? Przeglądając portal ogłoszeniowy, natrafiłem na okazję spośród tysięcy innych kolumn głośnikowych, różnych producentów. Pewnie wielu z was już wie, że jestem ogromnym fanem marki Tonsil. Dawnej jak i współczesnej. Długo można pisać o marce, jak wiele razy upadała, aby zaraz pojawić się z powrotem na rynku.

Marka dynamic speaker, była typowa dla naszego sprzętu audio, przeznaczonego na rynek zagraniczny, głównie zachód europy. Chodziło o pozyskanie twardej waluty, jaka gospodarka całego RWPG, czy bloku wschodniego, potrzebowała. Klient europy zachodniej był bardziej wymagający, niż bloku wschodniego. W Polsce nie były spotykane zestawy głośnikowe serii HX60 po HX100. Omawiany w tym artykule, moje zestawy mają oznaczenie HX70, ZGB60-8-69. Nie przedstawię ceny, jaką zapłaciłem za same kolumny. W każdym razie były bardzo “zmęczone” obudowy jak i same głośniki, niskotonowe nie były oryginalne.

RENOWACJA KOLUMN -PRZYGOTOWANIA DO ODNOWY

Po nie długim czasie, jaki minął od zakupu, postanowiłem zabrać się za odnowę samych obudów. Wymontowałem wszystkie części z kolumn, głośniki, pierścienie, śrubki czy nawet same naklejki. Moje kolumny pochodzą z roku 1988, taka informacja widnieje na tabliczce znamionowej umieszczonej z tyłu obudowy. Przez parę dni zastanawiałem się na jaki kolor je pomalować. Naturalny dębowy fornir postanowiłem zostawić, musiałem pozbyć się czarnej farby, jaka została nałożona w fabryce. Metod jest wiele, jak można usunąć farbę. Gdzie nigdzie, wyszły delikatne głębsze rysy, to nie jest żaden problem, gdyż należy zastosować masę wypełniającą do drewna popularnie zwaną szpachlą. Całość po nałożeniu i wyschnięciu, należy wyrównać papierem ściernym.

Tył jak i przód obudowy w kolorze białym będzie pięknie kontrastować z pierścieniami maskującymi, montowanymi z przodu obudowy. Na zdjęciach widać, małe zlewy. Oczywiście można to wszystko wyszlifować, ale uważam, że te małe niedociągnięcia mi w niczym nie przeszkadzają. Podkreśla to wyjątkowość, jak i subtelność tych kolumn. Dla przyszłej osoby będzie to zrobione z należytą starannością. Malowałem za pomocą wałka, sama powierzchnia w dotyku jak i na żywo jest pofałdowana, być może zdjęcia to odwzorują. Konstrukcja HX70, jak i cała seria kolumn głośnikowych jest, lepszą wersję kolumn altus 75, 110 czy 140. Zastosowane są zupełnie inne głośniki w sekcji wysokotonowej. GDWK 9/80/1 jest bardziej stonowanym, jak i mniej krzykliwym od GDWT 9/80, prawdopodobnie główny odbiorca, oczekiwał zupełnie innego brzmienia niż druga seria altus oferowała.

RENOWACJA KOLUMN – Naprawa ubytków

Każdą obudowę, można naprawić, nawet jeśli nabrała wilgoci, płyta wiórowa jest bardzo podatna na wilgoć i wchłania ją jak gąbka. Rogi takiej obudowy głośnikowej potrafią się rozjechać, jak i rozkruszyć. Można to w bardzo łatwy sposób naprawić. Daje nam to możliwość odnowienia obudowy. Farbę można dobrać z palety kolorów, producentów, jakie mają w ofercie. Dostosuję każde rozwiązanie pod inne wymagania. Naprawione zestawy głośnikowe posłużą, jako wystrój elementu dekoracyjnego salonu. sama praca zajęła mi około czterech godzin, aby doprowadzić kolumny do takiego stanu. Trzeba czekać około 24 godziny, aby farba porządnie wyschła.

Myślałem o wstawieniu kątowniku z aluminium po krawędziach przedniej i tylnej ścianki, ale z szacunku dla samego producenta nie zrealizowałem tego pomysłu. Wyznaję zasadę, aby zawsze zostawić jak najwięcej oryginału i nie ingerować w samą konstrukcję. Każdy jednak ma swoją wizję i może dokonać zmian, jak mu się tylko podoba.

EFEKT KOŃCOWY

Potrzebujesz obudów kolumn? Masz głośniki do naprawy? Wypełnij formularz kontaktowy.

Wysyłając formularz kontaktowy akceptujesz Politykę Prywatności.