Regeneracja zawieszenia górnego – mam już sporo artykułów na temat naprawy, wymiany lub regeneracji głośników niskotonowych. Czas najwyższy omówić też głośnik średniotonowy. Zasada wymiany jest identyczna jak w głośnikach niskotonowych, jednak z reguły te głośniki są znacznie mniejsze. Małe gabaryty powodują nie lada wyzwanie dla początkujących serwisantów. W artykule opiszę krok po kroku jak wykonać to dobrze i skutecznie.

Regeneracja zawieszenia górnego Tonsil GDM10/60 8 ohm
Tonsil GDM 10/60 8 ohm
Przed czyszczeniem starego zawieszenia

Co potrzebujemy?

Do wymiany zawieszenia górnego będziemy potrzebować:

  • Szpachla lub inne narzędzie, które jest ostre i małe
  • Mały pędzel do nakładania acetonu i czyszczenia kosza z membraną
  • Klej introligatorski
  • Kawał płótna, dobrze się sprawdza stare prześcieradło
  • Pędzel lub długi pateczek do szaszłyków
Regeneracja zawieszenia górnego Tonsil GDM10/60 8 ohm
Tonsil GDM 10/60
Usuwanie starego zawieszenia z kosza głośnika

Czyścimy kosz głośnika z starego zawieszenia za pomocą szmatki. Głośnik o średnicy 10 cm jest mniejszy i szybciej wyczyścimy. Odległość kosza od membrany jest sporo mniejsza niż w przypadku głośników niskotonowych. Musimy uważać podczas zdzierania zawieszenia z kosza, papierowa membrana jest sporo mniejsza. Niechcący może nam objechać szpachla i szybko uszkodzimy membranę głośnika. Po oczyszczenia kosza głośnika nakładamy na pędzlu aceton, bierzemy do ręki kawałek wcześniej przygotowanego płótna i czyścimy. Trzeba pamiętać, iż aceton bardzo szybko paruję. Po odtłuszczeniu kosza i usunięciu resztek zawieszenia, przechodzimy do usunięcia resztek pianki z kosza.

Regeneracja zawieszenia górnego Tonsil GDM10/60 8 ohm
Tonsil GDM10/60 8 ohm
Usuwanie zawieszenia z kosza membrany za pomocą zaostrzonego gwoździa

Przechodzimy do nakładania kleju, ja to robię za pomocą patyczka do szaszłyka, jest mi tak wygodniej. Każdy z nas ma swoją metodę, trzeba próbować, jak nam się najlepiej pracuję. Zaczynamy od nakładania kleju na wewnętrzną stronę membrany, pamiętając, jak się ubrudzi kosz głośnika i natychmiast usuwamy klej. Jak mamy klej nałożony, musimy włożyć nasze zawieszenie górne do kosza głośnika i skleić z nim membranę. Po odczekaniu około godziny może dwóch, aż klej nam połączy, nakładamy klej na kosz, odginając zawieszenie. Używamy do tego małego śrubokręta, lub drugiego patyczka.

Regeneracja zawieszenia górnego -Centrowanie cewki

Nadmiar kleju po dociśnięciu usuwamy za pomocą szmatki. Ważnym jest na tym etapie ustawienie cewki aby nie tarła o nabiegunnik. Nie trzeba odklejać kopułki, można to zrobić bez ingerencji noża, jak to opisałem w przypadku głośników niskotonowych. Delikatnie naciskając na membranę sprawdzamy czy nie trze cewka. Jeśli słychać charakterystyczne trzeszczenie, musimy ją poprawnie uformować. Przesuwamy krawędź całego zawieszenia do rogu kosza w linii prostej od tego punktu musimy odsunąć zawieszenie od krawędzi. Cały czas kontrolujemy czy cewka nie trze, tę czynność wykonujemy aż cewka odpowiednio się uformuje.

Montaż wyschniętego głośnika

Regeneracja zawieszenia górnego Tonsil GDM10/60 8 ohm
Tonsil GDM10/60 8 ohm
Gotowy głośnik do montażu

Czekamy około 24 godzin aż klej nam dobrze wyschnie i połączy zawieszenie z koszem i membraną głośnika. Taki gotowy głośnik podłączamy do kolumny, lutujemy kable na zworze głośnika. Skręcamy za pomocą śrub montażowych głośniki. Podłączamy do wzmacniacza lub amplitunera kolumnę głośnikową i możemy cieszyć się nowym brzmieniem. Oryginalne zawieszenie od danego producenta nie powoduje parametrów przewidzianych przez producenta głośnika. Faktem jest, że metodą domową nie nałożymy aż tak precyzyjnie kleju jak maszyny używane przez producenta. Gwarantuję, że ludzkie ucho nie jest w stanie wychwycić różnicy pomiędzy nowym fabrycznie głośnikiem a naprawianym przez nas samych.

Możesz także zakupić nowy głośnik jeśli masz taką potrzebę. Wystarczy kliknąć w ten link – Tonsil GDM 10/60/2

Kategorie: TONSIL