Czy chcesz się dowiedzieć jak przebiegła Regeneracja Unitra Tonsil ZG30C114? Na co należy zwracać uwagę podczas zakupu kolumn głośnikowych? Do jakiego polskiego amplitunera były dedykowane te zestawy głośnikowe? Na te i wiele innych pytań znajdziesz w tym artykule odpowiedzi. Przejdę do samego początku, w jaki sposób te kolumny znalazły się u mnie w domu.

Wybrałem się do pewnej osoby, gdzie ma mnóstwo sprzętu audio, dostrzegłem w ścianie innych kolumn poukładanych zaraz przy ścianie, te omawiane egzemplarze. Nadgryzione bardzo zębem czasu, dostrzegłem właśnie te zestawy głośnikowe. W mojej głowie rozpoczęła się poważna debata nad wyciągnięciem ich i przeanalizowaniu stanu obudów. Jak się chwilę potem okazało, obudowy były zmęczone, okleina odchodziła w paru miejscach oraz rogi zostały obite. Po długim negocjowaniu ceny udało się mi zakupić owe zestawy.

Po wypakowaniu i wniesieniu do domu, od razu zdemontowałem same głośniki niskotonowe i przystąpiłem do naprawy górnego zawieszenia. Tonsil stosuję do dziś w większości swoich głośników, zawieszenia górne z pianki poliuretanowej. Materiał ten ma to do siebie, że po upływie 20 lat się degraduję. Wcześniej wykonałem ocenę samego resoru dolnego, który okazał się być jeszcze sprężysty i nie wymieniałem go.

Regeneracja Unitra Tonsil ZG30C114
Unitra Tonsil ZG30C114 przed naprawą


Regeneracja głośników

Resztki pianki zawieszenia górnego, należy dokładnie usunąć z kosza głośnika jak i wewnętrznej strony membrany. Czynność tę należy wykonać dokładnie i starannie, usuwamy starą piankę z kosza głośnika za pomocą nożyka do tapet. Namoczyć należy dokładnie piankę, ułatwi nam to usuwanie z powierzchni kosza kleju i pianki. Po wykonaniu całej operacji starannie i bez pośpiechu przechodzimy do posmarowania klejem membrany i przyklejenia górnego zawieszenia. Po odczekaniu około 2 godzin klej wstępnie połączy samo zawieszenie i membranę, przechodzimy do posmarowania klejem introligatorskim CR 43 samego kosza. Dociskamy całość, za pomocą pierścienia ozdobnego z kolumny, pamiętając najpierw o wyczyszczeniu starej pianki. Centrujemy cewkę, tak aby nie ocierała podczas nacisku na membranę.

Przegląd zwrotnicy

Wszystkie zamontowane podzespoły RLC w zwrotnicy okazały się być sprawne. Upłynęło mnóstwo czasu od opuszczenia murów fabryki, dlatego nie wymieniałem ich na nowe i nie znalazłem zimnych lutów. Po upływie około dwóch tygodni od naprawy zadzwonił do mnie znajomy, który wcześniej kupił kolumny głośnikowe, ale okazały się niesprawne. Zwrócił je do właściciela w międzyczasie zapytał, czy nie mam jakichś głośników do sprzedaży. Od razu przyszły mi te zestawy do głowy, po zakończeniu rozmowy wysłałem mu zdjęcia, jak wyglądają obudowy. Po paru dniach przyjechał na odsłuch, gdzie odkręcając potencjometr głośności na wzmacniaczu do granic możliwości, testował je na odsłuchu przy różnych piosenkach. Testy wypadły pomyślnie a mój wzmacniacz Diora WS 311D wytrzymał. Ustaliliśmy cenę i zadowolony z zakupu używa je po dziś.

Regeneracja Unitra Tonsil ZG30C114 – efekt końcowy

Regeneracja Unitra Tonsil ZG30C114
Unitra Tonsil ZG30C114 po regeneracji zwrotnic i głośników

Regeneracja Unitra Tonsil ZG30C114 – Opinia

Zestaw głośnikowy Unitra Tonsil ZG30C114 był przeznaczony do radioodbiornika Unitra Diora DSH-303A merkury. Ładny, ale duży amplituner o mocy zaledwie 20 wat przy impedancji 4 ohm. Sam bardzo lubię brzmienie płynące z radioodbiornika, w mojej ocenie jest lepszy od bardzo popularnego i owianego legendą Radmor 5100/5102, a przy tym znacznie tańszy. Moja opinia jest subiektywna i każdy będzie inaczej odbierał dźwięk, kolumny o dobrym brzmieniu, gdzie niskie tony zaczynają być słyszalne 50-60 Hz, to jest efekt obudowy zamkniętej. Niestety konstrukcji brakuję trochę środka pasma, przy odsłuchu wydaję się być wycofany. Góra pasma jest stonowana, nie ma efektu piasku, jak przy głośnikach tubowych. Gdyby jednak zastosować inny głośniki kopułkowy, będzie na pewno lepiej.

Masz własne kolumny głośnikowe do naprawy? Wypełnij poniższy formularz.

Wysyłając formularz kontaktowy akceptujesz Politykę Prywatności.