Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C – nie dawno otrzymałem do naprawienia te specyficzne kolumny głośnikowe. Są to małe kolumny i bardzo popularne, sprzedawane z między innymi radioodbiornika Amator. Otrzymałem do regeneracji aż dwie pary kolumn. Jedna z nich miała mało spotykany kolor czekoladowy przedniego i tylnego panelu. Zawieszenie górne w głośniku niskotonowym GDN 16/15 był kolor pomarańczowy, po raz pierwszy w życiu spotkałem się z takim odcieniem. Wydaję mi się, że ten egzemplarz mógł iść na eksport, ale nie jestem tego pewny.

Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C – Budowa

Kolumny ZG-15C są nie wielkich rozmiarów. Wysokość, głębokość i szerokość wynosi odpowiednio: 337 x 200 x 198. Obudowa została wykonana z płyty wiórowej o grubości 12mm. Zestaw posiada dwa głośniki, czyli jest dwudrożnym zestawem z obudową zamkniętą. Zastosowane głośniki to GDW 9/15 z membraną celulozową w sekcji wysokotonowej i średnio-niskotonowym głośnikiem GDN 16/15. Wszystkie przetworniki mają impedancję 8 ohm. W sekcji wysokotonowej zastosowano kondensator foliowy o pojemności 2,2 mikro farad.

Naprawa głośnika niskotonowego

Głośniki po kilkunastu latach mają wykruszone zawieszenie górne. Po upływie około 15-20 lat, zawieszenie z pianki poliuretanowe utlenia się. Wszystko zależy też od warunków przechowywania i w jakim miejscu się znajdowały. Nie było co się dłużej zastanawiać tylko odkręciłem głośnik niskotonowy i przystąpiłem do usunięcia resztek zawieszenia z kosza głośnika za pomocą szpachli, chwilę to trwało ale udało się bez większych problemów.

Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C - przygotowanie do regeneracji
Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C – przygotowanie do regeneracji

Kolejnym etapem było usunięcie samego zawieszenia od wewnętrznej strony membrany. Po krótkiej przerwie jaką sobie zrobiłem, musiałem odtłuścić kosz za pomocą acetonu, aby klej lepiej chwycił. Acetonem należy przesmarować wewnętrzną stronę membrany aby stary klej usunąć podczas regeneracji.

Przesmarowałem klejem membranę i zawieszenie a następnie delikatnie i powoli wklejałem zawieszenie do głośnika. Przesmarowałem cały kosz klejem, pamiętając cały czas o centrowaniu cewki, tak żeby nie ocierała o nabiegunnik. Przy świeżym kleju ustawiamy cały czas cewkę i sprawdzamy delikatnie naciskając na membranę w którym miejscu ociera. Trzeba pamiętać jak zawieszenie z jednej strony przesuwamy do środka to na skrajnym punkcie, po przekątnej musimy je dosunąć do krawędzi kosza głośnika. Czekamy aż wszystko ładnie wyschnie około 24 godzin, przykręcamy, lutujemy kable połączeniowe i przykręcamy głośnik do obudowy.

Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C - wklejenie zawieszenia górnego
Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C – wklejenie zawieszenia górnego

Sprawdzamy poprawność naszej wykonanej pracy, podłączając do wzmacniacza kolumny i wyszukujemy gdzieś w internecie częstotliwość rzędu 10-50 Hz. Słuchamy czy nasze głośniki przy większym wysterowaniu wzmacniaczu poprawnie działają. Chodzi tu o poprawne połączenie membrany i kosza. Słuchamy czy nie ma gdzieś świstów powietrza, ocierania cewki o nabiegunnik i charakterystycznego buczenia.

Cieszymy się wykonaną poprawnie robotą i kolumny głośnikowe posłużą nam kolejne kilkanaście lat, jeśli tylko będziemy słuchać muzyki z głową.

Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C – Efekt końcowy

Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C - efekt końcowy
Regeneracja Unitra Tonsil ZG-15C – efekt końcowy
Kategorie: UNITRA