Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1 – przewodnik po regeneracji głośnika.

Co będzie potrzebne do przeprowadzenia regeneracji głośnika?

– szpachla do usunięcia resztek pianki poliuretanowej z kosza głośnika i od spodniej strony membrany.

– benzyna ekstrakcyjna do odtłuszczenia i usunięcia resztek kleju z kosza jak i membrany.

– słoik wraz z pędzlem

– nóż tapicerski do odklejenia kopułki przeciwpyłowej

– klej introligatorski idealnie się nadaję do klejenia zawieszeń górnych, butapren do resora dolnego.

– pędzel mały do nanoszenia benzyny ekstrakcyjnej.

– klisza fotograficzna lub folia do wycentrowania cewki.

Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1 – jak zacząć?

Jeśli wszystko mamy przygotowane to możemy przeprowadzić odpowiednio regenerację zawieszenia górnego. Zaczynamy od usunięcia starej utlenionej pianki z kosza głośnika jak i wewnętrznej strony membrany.

Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1 – ETAPY

Kolejny etap regeneracji głośnika Tonsil GDN 30/60/1. Usunięcie górnego zawieszenia octanem etylu lub benzyną ekstrakcyjną należy do łatwych czynności, opary są toksyczne i pamiętajmy o wentylowaniu pomieszczenia.

Matowienie powierzchni

Najtrudniejsza część regeneracji głośnika Tonsil GDN 30/60/1 to odcięcie kopułki przeciwpyłowej od membrany w przetworniku. Koniecznie trzeba z wielką starannością podejść. Często mamy ułatwione częściowe zadanie, ponieważ kopułka delikatnie odstaje od membrany, zwilżamy za pomocą pędzla benzyną ekstrakcyjną krawędź samej kopułki. Ostrożnie i delikatnie odcinamy kopułkę pamiętając cały czas o mokrej krawędzi. Musimy ustawić pod odpowiednim kątem nóż mniej więcej 30 stopni względem membrany.

Po odklejeniu kopułki wkładamy wcześniej przygotowany kawałek kliszy. Ucinamy na odpowiednią długość aby zakryć cały wymiar szczeliny magnetycznej, przy czym należy pamiętać aby nie nachodziła na siebie klisza. Może delikatnie brakować parę milimetrów do drugiej krawędzi, nie zaszkodzi w centrowaniu naszej cewki.

Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1
klisza fotograficzna do centrowania cewki

Smarujemy odpowiednią ilością kleju wewnętrzna część naszego zawieszenia, styku membrany.

Po uformowaniu i równomiernym rozprowadzeniu kleju, czekamy około dwóch godzin aż klej zacznie wiązać. Trzeba pamiętać o usunięciu nadmiaru, który może wypłynąć przy łączeniu, patrząc od góry na membranę. Dla nas jest sygnał, że zawieszenie jest odpowiednio sklejone. Dopiero wtedy możemy zacząć smarować kosz głośnika i docisnąć zawieszenie. Wykorzystać do tego możemy klamerkami do zawieszania prania, inny sposób docisku to obramowanie głośnika, które trzyma przetwornik w kolumnie.

Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1

Po odczekaniu około 12 godzin, aż klej wyschnie, zdejmujemy nasze klamerki, kleimy kopułkę. Pamiętajmy o wyciągnięciu kliszy, w miejscu gdzie widać łączenie starego kleju. Cały głośnik lutujemy do kabli połączeniowych w kolumnach, skręcamy i cieszymy się brzmieniem naszych własnoręcznie naprawionych przetworników.

Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1 – EFEKT KOŃCOWY

Regeneracja Tonsil GDN 30/60/1
Tonsil altus 140

Nowy głośnik znajdziesz klikając w tutaj -> TONSIL GDN 30/60/1