Regeneracja Tonsil GDN 25/80/1, jak to z tym naprawdę jest? Mnóstwo ludzi ma zapomniane i niedziałające kolumny firmy Tonsil. W tym wypadku głośnik pochodził z kolumn Tonsil Altus 200, po okresie 20 lat niestety zawieszenie się wykruszyło, a właściciel ma ogromny sentyment do tych kolumn. Dałem drugie życie głośnikom, dzięki czemu będą cieszyć oko i ucho przez kolejne lata.

Toinsil Altus 200 po przeglądzie zwrotnic i wymianie zawieszenia.

Kolejny raz otrzymałem głośniki do naprawy pochodzące z kolumn Tonsil altus 200, głośnik jaki zostanie przedstawiony etap naprawy to niskotonowy GDN 25/80/1 o impedancji 8 ohm. Co będzie potrzebne do naprawy i wymiany górnego zawieszenia?

  • zawieszenie od producenta Tonsil
  • kawałek szmatki
  • aceton
  • nóż tapicerski lub szpachla
  • patyczek lub pędzel
  • klej introligatorski
  • kawałek papieru kredowego, może być to wizytówka

Od czego zaczynamy naprawę? – Regeneracja Tonsil GDN 25/80/1

Regeneracja Tonsil GDN 25/80/1
Sposób na zaznaczenie plus w Głośniku Tonsil GDN 25/80/1 8 ohm

Mając głośnik w kolumnie musimy odkręcić pierścień ozdobny w kolumnie a następnie odlutować kable od zwory. Przed odlutowaniem, najlepiej jest zrobić sobie zdjęcie, dzięki czemu pomoże nam zweryfikować biegunowość głośnika. Kładziemy sobie na stół nasz głośnik, bierzemy szpachle i usuwamy najpierw resztki zawieszenia z kosza głośnika. Nie może pozostać ani odrobinę kleju i pianki. Odwracamy kosz i tę samą czynność powtarzamy z membrany. Należy pamiętać o małym nacisku szpachli aby nie załamać membrany, złamana membrana kwalifikuję się do wymiany.

Regeneracja Tonsil GDN 25/80/1
Usuwanie resztek pianki z kosza głośnika Tonsil GDN 25/80/1 8 ohm
Regeneracja Tonsil GDN 25/80/1
Usuwanie pianki z membrany głośnika Tonsil GDN 25/80/1 8 ohm

Po wyczyszczeniu kosza i membrany koniecznie musimy odtłuścić sam kosz acetonem. Nasączymy kawałek wcześniej przygotowanej szmatki i kosz odtłuszczamy. Po wyschnięciu musimy przygotować kawałek papieru kredowego do pobieraniu kleju, do tego celu przygotować musimy patyczek lub pędzel, to już pozostaje kwestia indywidualna. Położymy odpowiednią warstwę kleju za pomocą patyczka.

Regeneracja Tonsil GDN 25/80/1
Czyszczenie membrany Tonsil GDN 25/80/1 8 ohm

Smarowanie klejem membrany i klejenie zawieszenia

Smarowanie górnego zawieszenia z głośnika Tonsil GDN 25/80/1 8 ohm.

Połączenie pomiędzy zawieszeniem a membraną jest najistotniejszą rzeczą, to od dobrego połączenia zależy poprawne brzmienie głośnika. Smarujemy najpierw membranę delikatnie i równomiernie po całym obwodzie membrany. Wkładamy zawieszenie górne do głośnika i łączymy delikatnie od spodu z membraną, docisnąć należy tę powierzchnię styku za pomocą kawałka drewna. Jak wypłynie nam klej natychmiast go usuwamy, nie zostawiamy kleju jeśli wypłynie, od razu go usuwamy jeśli jest świeży. Po odczekaniu 12 godzin aż klej połączy się z membraną, przechodzimy do połączenia kosza z zawieszeniem. Tak samo musimy równomiernie rozprowadzić klej pomiędzy zawieszeniem i koszem, odginając i rozprowadzając klej. Osoba robiąca to pierwszy raz może niechcący ubrudzić zawieszenie, dopóki jest klej świeży należy mieć przygotowaną szmatkę z wodą i od razu usunąć.

Gotowy głośnik Tonsil GDN 25/80/1

Po naprawie możemy cieszyć się naszą pracą i brzmieniem głośnika jak i kolumn. Gwarantuję to satysfakcję z wykonanej pracy. Kolejny lata posłużą nam głośniki w odsłuchu, nie wyrzucajmy tylko naprawiajmy każdy głośnik.

Masz również głośniki, które potrzebują naprawy? – Napisz do mnie, pomogę Ci je naprawić!

Kategorie: TONSIL