Regeneracja Tonsil GDN 16/15 – głośnik jaki posłuży nam do poprawnego wklejenia górnego zawieszenia, pochodzi z kolumn ZG15C. Niestety same kolumny mają już kilkadziesiąt lat. Niestety obecnie Tonsil nie produkuję już podzespołów do tego głośnika, dlatego należy się ratować wyrobami od konkurencji. Dobrym zamiennikiem jest zawieszenie od producenta Salto albo Umifon. W poprzednich moich poradnikach opisałem z odklejeniem kopułki przeciwpyłowej. Ten poradnik będzie dotyczył, jak w łatwy sposób zrobić to bez odklejania samej kopułki.

regeneracja tonsil gdn 16/15
Unitra Tonsil GDN 16/15 po wyczyszczeniu kosza z resztek zawieszenia.

Regeneracja Tonsil GDN 16/15 – Co będzie potrzebne?

Do przeprowadzenia wymiany zawieszenia górnego potrzebujemy: szpachlę do usuwania starego zawieszenia z kosza głośnika, klej introligatorski CR najlepiej 43, alkohol izopropylowy lub aceton, pędzel, mały słoiczek, tym razem bez papieru ściernego.

Usunięcie resztek zawieszenia z kosza i membrany.

Szpachla w dłoń i sukcesywnie usuwamy zawieszenie z kosza, trzeba robić to delikatnie i z pewnym wyczuciem. Trzeba uważać aby szpachlą nie przypadkowo nie uszkodzić membrany. Nowej membrany do tego modelu głośnika nie można otrzymać oryginalnej na rynku. Firma Tonsil jej nie produkuję, na różnych portalach aukcyjnych jest dostępna produkcji Chińskiej. Przy usuwaniu resztek zawieszenia, może odejść farba z głośnika. W miejscu uszkodzenia powłoki lakierniczej nie powstanie rdza, wilgoć i powietrze nie będzie miało dostępu do gołego metalu. Przykryję go klej, jak będziemy nakładać na kosz. Odwracamy głośnik magnesem do góry, usuwamy za pomocą szpachli resztki pianki pozostałej po zawieszeniu. Nie można zostawić ani odrobiny kleju, aceton szybko zmiękcza klej można go szybciej i łatwiej usunąć.

Regeneracja Tonsil GDN 16/15 -Klejenie zawieszenia i membrany.

Po odparowaniu acetonu i czystym koszy jak i membrany, przechodzimy do nakładania kleju. Za pomocą patyczka do szaszłyków równomiernie nakładamy na wewnętrzną stronę membrany, łączenie membrany z zawieszeniem. Nie musimy się martwić wypłynięciem kleju, jest to dobry informacja dla nas, że połączenie będzie trwałe. Nadmiar kleju musimy usunąć szmatką. Klej do pełnego wyschnięcia potrzebuję około 12 godzin, po upływie mniej więcej trzech godzin, możemy przystąpić do klejenia zawieszenia do kosza głośnika. Procedura wycentrowania całego układu drgającego jest bardziej skomplikowana niż w przypadku ściągnięcia kopułki przeciwpyłowej. Zawieszeniem musimy manewrować do przestania charakterystycznego ocierania cewki o płytę nabiegunnika. Po ustaleniu poprawnej liniowości, nakładamy obręcz głośnika. Do pewności sprawdzamy czy cewka nie ociera o płytę nabiegunnika i ewentualnie korygujemy. Po wyschnięciu kleju sprawdzamy głośnik montujemy wszystko do obudowy kolumn. Chwalimy się naszą wykonaną pracą na różnych grupach Facebook, Instagram i innych social mediach.

Kategorie: TONSIL