Otrzymałem jakiś czas do naprawy kolumny głośnikowe typu compact od producenta Tonsil model Space 86, w których odbyła się regeneracja głośników Tonsil GDM 10/60/4. Po odkręceniu i wyjęciu głośnika sprawdziłem cewki, jaką mają impedancję. Cały układ drgający sprawdziłem pod kątem oznak uszkodzenia membrany. Resor dolny był na tyle sztywny, że nie wymagał wymiany. To wszystko trzeba koniecznie sprawdzić przed samą regeneracją głośnika.

Unitra Tonsil space 86 kolumny przed regeneracją

Naprawa i wymiana górnego zawieszenia w głośniku jest bardziej skomplikowana. Mamy utrudnione zadanie w tym modelu głośnika. Zamknięty kosz utrudnia nam usunięcie resztek zawieszenia z wewnętrznej strony membrany. Przy Uważamy na uszkodzenia przy usuwaniu pianki, każde zagięcie i przełamanie powoduje złą pracę membranę. Załamanie jest widoczne i wielu z nas może to przeszkadzać. W bardzo łatwy sposób można podkleić załamanie w wewnątrz membrany od strony kosza. Do naprawy będzie potrzebne nam:

Regeneracja Tonsil GDM 10/60/4 – narzędzia:

  • Szpachla do usuwania zawieszenia
  • aceton
  • pędzel
  • klej introligatorski
  • nowe zawieszenie
  • patyk do rozprowadzania kleju
  • kawałek szmatki

Zacznijmy od:

Najtrudniejsza czynność w tak małym głośniku to usunięcie zawieszenia z membrany i kosza. Musimy uważać na membranę, aby jej nie złamać i uszkodzić. Do tej pracy należy podejść ze spokojem i wytrwałością. Nie możemy sobie pozwolić na żadne błędy, inaczej wszystko będzie widoczne. Nasza praca musi wyglądać estetycznie i starannie w przypadku, szkoda naszych pieniędzy na nową membranę i czasu poświęconego na pracę. Usuwanie zawieszenia z membrany jest czasochłonne w przypadku, gdy mamy głośnik z koszem zamkniętym. Starannie i z wyczuciem musimy usunąć resztki pianki poliuretanowej, można do tego celu użyć patyczka. Usuwamy tak długo do momentu, aż nasz patyk będzie w końcu czysty i nie pozostanie nic na nim. Poniżej zdjęcie w trakcie usuwanie pianki z kosza i membrany:

Regeneracja Tonsil GDM 10/60/4
Usuwanie zawieszenia z głośnika Unitra Tonsil GDM 10/60/4

Usuwanie zawieszenia z kosza i klejenie

Szpachla w dłoń i zabieramy się do usuwania zawieszenia. Usuwamy dookoła całego kosza, nie może nam zostać nic z pianki. Usuwanie pianki z kosza pomaga namoczenie acetonem, jednak musimy uważać i robić to delikatnie, aby nie poplamić membrany. Cały proces powtarzamy aż do zniknięcia resztek zawieszenia jak i odtłuszczenia kosza. Nie może być brudu, gdyż nie pozwoli to na idealne połączenie, zawieszenie – kosz. Po odczekaniu dłuższej chwili należy przejść do samego klejenia zawieszenia.

Regeneracja Tonsil GDM 10/60/4
Wyczyszczenie kosza z pianki Unitra Tonsil GDM 10/60/4

Klejenie górnego zawieszenia

Smarujemy za pomocą patyczka wewnętrzną część zawieszenie, klejem introligatorskim. Wkładamy zawieszenie tak posmarowane do kosza głośnika wewnętrzną jego stroną. Delikatnie dociskamy membraną do zawieszenia, tak aby nasze połączenie było trwale. Musimy to robić szybko i sprawnie, nie możemy pozwolić sobie na wyschnięcie kleju. Czekamy około 12 godzin, aż klej dobrze połączy te elementy. Po upłynięciu 12 godzin kleimy zawieszenia do głośnika, najpierw odginając zawieszenie od kosza. Puste miejsce kosza smarujemy dookoła kosza klejem. Kleju nie może być za mało, gdyż połączenie może okazać niesztywne. Za dużo kleju spowoduje jego wypłynięcie na połączenie, a nasza praca nie będzie estetyczna. Cały czas musimy pamiętać o czyszczeniu naszego miejsca pracy i membrany. Z resoru dolnego należy wydmuchać piankę poliuretanową. Smarowanie górnego zawieszenia klejem introligatorskim.

Smarowanie zawieszenia głośnika Unitra Tonsil GDM 10/60/4

Na zdjęciu widoczne biały klej wypłynął z zawieszenia i od razu po wypłynięciu go usunąłem. Przez co białe plamy zniknęły.

Schnięcie głośnika Unitra Tonsil GDM 10/60/4

Zdjęcie poniżej przedstawia wszystkie gotowe głośniki po czyszczeniu kosza i membrany, sprawdzeniu cewki, układów drgających i wklejeniu nowych zawieszeń górnych. Zawsze sprawdzam poprawność pracy całego układu po skończonej regeneracji, podłączam do wzmacniacza i odsłuchuję przez minimum kilkadziesiąt zanim trafią do odbiorcy. Model ten jest dedykowany był do wieży produkcji Diora Midi 050, do małych pomieszczeń nadają się idealnie.

Unitra Tonsil Space 86 – efekt końcowy

Masz głośnik do naprawy ? Świetnie! Zapraszam do kontaktu !

Kategorie: TONSIL