Od jakiegoś czasu zajmuję się naprawą głośników Tonsil, dlatego też zainteresowała mnie regeneracja głośników JBL, których wcześniej nie miałem okazji robić. Nie przewidziałem, że rozrośnie się to do takich rozmiarów. Jak się okazuję nie tylko Tonsil produkuję głośniki na zawieszeniu z pianki poliuretanowej. Dzisiaj opiszę serwis głośnika od producenta JBL. Sam głośnik pochodzi z samochodu, nie pamiętam marki ani modelu. W tym głośniku zawieszenie górne jest klejone bezpośrednio na membranę. W przypadku niemal wszystkich głośników Tonsil zawieszenia są klejone od wewnętrznej strony membrany.

Przygotuj

Do przeprowadzenia naprawy zawieszenia górnego będzie potrzebne:

  • Szpachelka do usuwania resztek zawieszenia z kosza jak i membrany
  • Aceton do usunięcia resztki kleju z membrany i kosza głośnika
  • Pędzel do nakładania acetonu
  • Słoik lub pojemnik plastikowy
  • Kawałek szmatki do usuwania kleju
  • Klej introligatorski CR 43
  • Stara nie potrzebna szmatka do czyszczenia
  • Kawałek wykałaczki do nakładania kleju

Od czego zaczynamy?

Zaczynamy od wzięcia w dłoń szpachli i usuwamy resztkę zawieszenia z kosza głośnika. Musimy to robić bardzo ostrożnie i bez pośpiechu, trzeba uważać na samą membranę. Przy pośpiechu możemy zahaczyć o membranę i ją uszkodzić. Aby rozmiękczyć resztki pianki na głośniku, nawilżamy acetonem za pomocą pędzla. Ułatwi nam to pracę przy usuwaniu pianki, po wyczyszczeniu kosza, przechodzimy do membrany. Jak na początku wspomniałem zawieszenie do membrany jest przyklejone na zewnątrz. Usuwamy resztkę pianki za pomocą szpachli, i pozostały klej usuwamy nawilżoną szmatką z acetonem.

Regeneracja głośników JBL – Klejenie zawieszenia

Po wyczyszczeniu dokładnie wszystkich powierzchni jakie będziemy kleić. Czekamy aż aceton odparuję. Przykładamy nowe zawieszenia do kosza i membrany, w celu sprawdzenia czy pasuję. Kiedy mamy wszystko pod kontrolą, przechodzimy do smarowania klejem zawieszenia. Odwracamy zawieszenie tak aby wybrzuszenie był wklęsłe, obracamy je o 180 stopni. Kleimy zawieszenie do membrany, cały czas pamiętając o zachowaniu równomiernego styku. Nadmiar kleju usuwamy, inaczej pozostaną ślady i nie będzie to estetyczne. Czekamy mniej więcej 6 godzin do wyschnięci kleju i przechodzimy do smarowania kosza. Cały układ drgający musi zachować liniowość, cewka nie może ocierać w środku o płytę nabiegunnika. Podczas stopniowego schnięcia musimy kontrolować i sprawdzać czy cewka nie odziera nam w środku. Po ustawieniu liniowości układu, przyciskamy zawieszenie do kocza np. drugim głośnikiem o takiej samej średnicy. Można też wykorzystać obręcze. Czekamy aż 12 godzin do pełnego wyschnięcia kleju, możemy cieszyć nowym brzmieniem głośnika, na kolejne 15 lat.

Potrzebujesz regeneracji Twoim głośników? Napisz do mnie – zakładka kontakt !

Kategorie: JBL