Przeglądając różne zdjęcia na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, można spotkać wiele ofert, natomiast oryginalna membrana Tonsil nie zawsze jest we wszystkich egzemplarzach. Niektóre kolumny mają wykonaną naprawę na oryginalnych podzespołach głośnika, inne nie. Postaram się przedstawić na przykładach jakie są cechy oryginalnych podzespołów do głośnika.

oryginalna membrana tonsil
Tonsil GDN 25/40/3 8 ohm oryginalna membrana z charakterystycznym przetłoczeniem na krawędzi przy zawieszeniu.

Uważam, że oryginalne podzespoły mogą przynieść same korzyści z brzmienia głośników. W internecie można przeczytać wiele informacji na temat jakości wykonywanych podzespołów głośnika. Istnieje kilka firm na rynku, które zajmują się wytwarzaniem podzespołów, są dobrą alternatywą do podzespołów firmy Tonsil. Jedynie producent Tonsil jaki jest uważany za oryginalny. Wszystkie jego podzespoły są produkowane u nas w Polsce.

Cechy oryginalnych podzespołów głośnika Tonsil

oryginalna membrana tonsil
Tonsil GDN 20/30 4 ohm oryginalna membrana koloru granatowego wygięta membrana przy zawieszeniu

Ważną rzeczą przy poprawnej weryfikacji naszych głośników jest kolor membrany. W latach osiemdziesiątych, gdy jeszcze zakład wytwórczy głośników należał do zjednoczenia Unitra, kolor był fioletowy. Przykładem głośnika jaki mam to GDN 20/40 8 ohm pochodzi z kolumn ZGC50-8-44. Po upływie czasu światło z słońca jakie pada na membranę zmienia barwę na jasną. Ograniczeniem dostępu do światła są dołączone do zestawu maskownice. W tym przetworniku wymieniłem jedynie zawieszenie górne, które po czasie się utlenia. Jak można zauważyć to wygięcie membrany jest dość charakterystyczne przy łączeniu z zawieszeniem. Mam też przykład nie oryginalnych układów drgających. Różnią się zawieszeniem gumowym i membraną nie jest wykonana z celulozy a z plastiku. Zmienia to zdecydowanie parametry głośnika. Zawieszenie z gumy jest twardsze, co powoduję utratę na efektywności.

oryginalna membrana Tonsil – Przykłady głośników

Przykładem głośnika jaki Tonsil produkował jeszcze początkiem lat 70 jest GDN 16/10 z magnesem kobalt. Są też inne głośniki produkowane współcześnie jak GDN 13/30/18 8 ohm. Głośnik ma membranę z tworzywa sztucznego i zawieszenie jest gumowe. Producent też produkował głośniki z zawieszeniem górnym gumowym i membraną z tworzywa sztucznego. Marka westra była przeznaczona głównie na rynek eksportowy. Pod tą marką producent Tonsil zmieniał w niektórych modelach materiały z układami drgającymi.

Kolejny przykład w głośnikach niskotonowych to przetłoczenie na końcu membrany. Przy krawędzi zaraz przy połączeniu zawieszenie membrany. Występuję dość często w głośnikach o średnicy przynajmniej 20 cm. Parę lat temu można było spotkać membrany o kolorze zielony. Obecnie Tonsil inaczej barwi swoje membrany, zazwyczaj koloru czarnego. Zdjęcie głośnika GDN 16/20 z kolumn ZGC 20-8-44, chociaż nie wyraźne można dostrzec brak przetłoczenia łączącego membranę z zawieszeniem górnym, sam przetwornik jest oryginalne jeszcze z lat prawdopodobnie 80s XX wieku. Można się często pomylić przy doborze nowych podzespołów do głośnika, dlatego umieszczam ten wpis jako przykład jak rozpoznać oryginał od zamiennika.