Naprawa wzmacniacza akustycznego, poprawnie i fachowo nazywanego małej częstotliwości. Nasz ulubiony wzmacniacz często ma kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat. Po takim czasie parametry mogą odbiegać od deklarowanych przez producenta. Są jednak specjaliści, którzy zajmują się naprawą w tym i ja. Przed przyjęciem do serwisu muszę dopytać się o pewne szczegóły, jakie są objawy uszkodzenia w wzmacniaczu.

Najczęstsze usterki jakie występują to:

  • Przerywanie, szumienie i charakterystyczny trzask potencjometrów przy zmianie położenia
  • Brak połączeń lub zimne luty
  • Spalone tranzystory
  • Wysokie zniekształcenia
  • Różnice w odtwarzanych kanałach
  • Charakterystyczny trzask przy włączeniu wzmacniacza
  • Nie działające przełączniki

Jakie czynności wykonuję podczas naprawa wzmacniacza?

Na samym początku zaczynam od sprawdzenia poprawnych napięć według schematu ideowego. Najczęściej całą przyczyną za brak trzymania napięc odpowiedzialne są kondensatory elektrolityczne. Nie zawsze okazuję się to takie oczywiste, być może jest uszkodzony jakiś półprzewodnik w zasilaczu. Zawsze staram się jak najwięcej zostawić oryginalnych podzespołów elektronicznych. Im więcej oryginalnych części tym lepiej, jednak nie zawsze trzymają parametry jakie przewidział producent. Wiele potencjometrów i przełączników można rozebrać i wyczyścić, jeśli okażę na tyle zużyty, wymieniam na nowy. Tranzystory staram się dobierać o odpowiednim współczynnikiem wzmocnienia, gwarantuję to poprawne funkcjonowanie całego układu. Na rynku jest wiele złej jakości kondensatorów, które trzymają na początku parametry, jednak przy upływie krótkiego czasu są już do niczego. Korzystam tylko z renomowanych firm, takich jak: Elna, Nichicon, Samsung i wiele innych. Każde uszkodzenia wzmacniacza jest inne, do każdej naprawy podchodzę z spokojem i nie śpieszę się przy pracach serwisowych.

Orientacyjny koszt

Naprawa wzmacniacza – przegląd to koszt w granicach 50 – 100 złotych. Trudno jednoznacznie też ocenić koszt samej wymiany kondensatorów, tranzystorów i innych podzespołów elektronicznych. Koszt jednej roboczogodziny to 35 złotych. W trakcie każdej naprawy na bieżąco dokumentuję pracę wykonaną podczas serwisu, co świadczy o tym, że rzetelnie podchodzę do każdej naprawy.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych do kontaktu, wszystkie informację można znaleźć w zakładce kontakt.

Kategorie: USŁUGI