Unitra Diora WS-442 naprawa wzmacniacza – omawiam jak wyglądał przebieg jednej z moich napraw. Zacznijmy od początku.

Unitra Diora WS 442 jest elementem zestawu dużej wieży o szerokości 44 cm. W skład zestawu wchodzi magnetofon, tuner radiowy, korektor graficzny, wzmacniacz i odtwarzacz płyt kompaktowych. Wzmacniacz jest wersją rozwojową SSL 018 i 032.

Unitra Diora WS 442 Naprawa
Unitra Diora WS 442 widok na przedni panel

Egzemplarz jaki trafił do mnie został wyprodukowany w grudniu 1987 roku. Różni się od swoich poprzedników paroma drobiazgami. Mało który Polski wzmacniacz miał opóźniony układ załączania kolumn. Przy włączeniu i wyłączeniu słychać charakterystyczny trzask w głośniku niskotonowym w naszej kolumnie. W wzmacniaczach tej serii jest miejsce na dodatkowy przekaźnik i elementy RLC na płytce drukowanej. Po włączeniu wzmacniacza z kolumnami słychać w obu kanałach różne dość głośne trzaski. Moc samego wzmacniacza to 35 Wat na kanał przy impedancji 8 ohm. Narastają one wraz z zwiększaniem głośności. Szybko wzmacniacz wyłączyłem i przystąpiłem do jego naprawy. W środku wzmacniacza nie było za bardzo grzebane, wszystko wygląda na oryginalne.

Unitra Diora WS-442 Naprawa -Szukanie usterki

Unitra Diora WS 442 Naprawa Regeneracja
Unitra Diora WS 442 widok na tranzystory w lewym kanale

Po wyłączeniu wzmacniaczu szukałem usterki. Przypadkowo dotknąłem radiator od tranzystorów w końcówce mocy. Zastosowane tranzystory w obu kanałach to odpowiednio 2N6488 i 2N6491. W prawym kanale tranzystory zostały już wymienione. Współcześnie produkowane odpowiedniki tych tranzystorów są bardzo marnej jakości. Uszkodzony tranzystor miał przebicie pomiędzy bazą, kolektorem i emiterem. Musiałem odłączyć końcówkę mocy i sprawdziłem wszystkie napięcia poszczególnych sekcji. Jak się okazało wszystko było zgodne z schematem, nie pozostaje nic innego jak przejść do wymiany uszkodzonego tranzystora.

Unitra Diora WS 442 Naprawa
Unitra Diora WS 442 widok na tranzystory w prawym kanale

Wymiana uszkodzonego tranzystora

Mam w zapasie sporo sprawnych i oryginalnych tranzystorów. Musiałem dobrać tranzystor o odpowiednim wzmocnieniu tak zwanej becie. Po odkręceniu i odlutowaniu uszkodzonego tranzystora, lutujemy sprawny tranzystor. Musimy pamiętać o podkładce mikowej pomiędzy tranzystorem a samym radiatorem. Sprawdzić musimy czy nie ma zwarcia, najlepiej wpinając żarówkę, jeśli żarówka się zacznie nam świecić, jest to dla nas sygnał, że coś jest nie tak. Mierzymy napięcia czy zgadzają się nam według schematu. Przy sprawdzeniu wszystkich napięć i zgodności z schematem, przystępuję do ustawienia prądu spoczynkowego. Wartość dla tego wzmacniacza to 20mV przy braku obciążenia. Za pomocą miernika przykładamy do punktów w lewym kanale K60 i K65 prawy kanał to odpowiednio K81 i K86 sondy i ustawiamy zakres na napięcie stałe o jak najniższej wartości.

Potrzebujesz naprawy bądź przeglądu Twojego sprzętu, ponieważ nie wiesz czy naprawa się opłaca? Nie martw się! Skontaktuj się ze mną przez formularz kontaktowy.