Naprawa głośników, warto? Jest popularnym pytaniem, z którym spotykam się wiele razy. Odpowiedź wydaję się oczywista. Zawsze jest sens naprawy naszego ulubionego głośnika. W przypadku głośników Tonsil, często wystarczy wymienić jedynie samo zawieszenie górne. Takie zawieszenie kosztuję zazwyczaj kilkanaście złotych, trzeba poświecić trochę czasu i można się cieszyć, brzmieniem naszego głośnika, na kolejne lata.

Jak ocenić pozostałe elementy głośnika?

Inne elementy w głośniku, takie jak membrana, resor dolny i sama cewka, również wymagają oceny. Sama membrana, jeśli jest wypłowiała przez słońce i dym papierosowy, można pomyśleć o wymianie całego układu drgającego. Koszt takiego wynosi około 20-30 złotych średnio. Cewka jak ociera o nabiegunnik w środku, jest koniecznie odklejenie resora dolnego. Prawdopodobnie jest odklejone uzwojenie od samego karkasu, taka cewka to koszt mniej więcej 20 złotych. Dużo osób jeśli ma sprzęt to nawija taką cewkę, można próbować też ręcznie, jednak nie jest to opłacalne. Pasjonat, hobbysta podejmuję się takich działań, aby zaspokoić swoją ambicję.

Resor dolny po upływie lat, nie zachowuję swojej sprężystości, często jest za twardy, materiał stracił swoją sprężystość po upływie lat. Taki resor to koszt około kilka złotych, jednak wymiana cewki, resora czy samej membrany, wymaga sporego doświadczenia. Można próbować swoich sił, jednak można sporo zepsuć niż naprawić, zalecam taką naprawę, osobom doświadczonym.

Jakie są korzyści z naprawy?

Korzyści, jakie płyną z naprawy głośników, to uratowanie kolejnych kolumn przed utylizacją. Trzeba pamiętać, że większość modeli z lat zjednoczenia zakładów Unitra nie jest już produkowane. Satysfakcja, że udało nam się samemu naprawić, głośnik. Zaoszczędzone pieniądze i rozwój naszych umiejętności, które w przyszłości będą tylko owocować i korzystnie wpłyną na nasze umiejętności. Taka wymiana uczy też cierpliwości jak i spokoju, przy tej czynności nie wolno się spieszyć. Łatwo można zepsuć sam głośnik, potem kolumny lądują na śmietniku i pozostaje niesmak z porażki. Wymiana nawet całego układu drgającego to koszt połowy wartości głośnika, jeśli jest nadal produkowany do danego modelu kosza wraz z magnesem. W większości przypadków wystarczy wymienić tylko samo zawieszenie górne, niestety pianka nie wytrzymuję próby czasu.

Naprawa głośników – warto?

Według mojej oceny zawsze warto naprawiać, każdy głośnik, jaki został wyprodukowany przez Polskiego producenta Tonsil. Musi zostać jak najwięcej uratowanych modeli kolumn dla potomnych. Uczy to szacunku naszych dzieci do Polskich producentów. Polskie marki się rozwijają kapitał zostaję w Polsce, wzrasta komfort życia i przyszłość jest coraz lepsza.

Masz pytania ? Skorzystaj z bezpłatnej wyceny – wypełnij formularz!

Kategorie: GŁOŚNIKI

4 Komentarze

Grzesiek · 13 kwietnia 2020 o 20:26

Witam. Mam Altusy 120A. W jednym głośniku niskotonowym podczas głośniejszego słuchania słychać harczenie, jaka może być tego przyczyna i jaki jest ewentualny koszt naprawy? Drugą sprawą są same obudowy, minimalnie się rozeszły na łączeniach. Czy jest możliwość w domowych warunkach jakoś to naprawić? Np. klej do drewna i ściski stolarskie? Czekam na odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

    Łukasz Czernik · 14 kwietnia 2020 o 19:45

    Panie Grzegorzu, dziękuję za komentarz oraz za zapoznanie się z artykułem. Odpowiedzi na Pańskie pytanie drogą mailową.

joker · 18 stycznia 2021 o 19:08

Witam. Posiadam kolumny z głośnikami niskotonowymi Westra (podobno Tonsil pod tą nazwą produkował na eksport). Po długim nieużywaniu odpaliłem kolumny i brzmiały dobrze (przy cichej i średniej głośności) mimo braku górnych zawieszeń, które całkiem się posypały. Natomiast kolejnego dnia już charczały niezależnie od głośności. Zastanawiam się czy konieczna jest wymiana całego zestawu (zawieszenie górne, membrana, resor dolny, cewka) czy wymiana samego zawieszenia górnego wystarczy. Pozdrawiam

    Łukasz Czernik · 25 stycznia 2021 o 19:11

    Cieszę się, że zostawił Pan komentarz.
    Może się zdarzyć, że membrana lub resor dolny zostały odklejone od karkasu cewki. Głośniki należy sprawdzić, można je bez problemu na nowo przykleić.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.