Kolumny głośnikowe Tonsil – wyróżniamy kilka rodzajów. Producent Tonsil nie ma niestety szerokiej oferty w zestawach, brakuje monitorów studyjnych. Firma Tonsil jest producentem tanich zestawów głośnikowych, trzeba pamiętać, że produkcja odbywa się w Polsce. Każdy element samych kolumn jest wytwarzany u nas w kraju, zaczynając od głośników na obudowach kończąc. Wielu innych producentach ma swoje fabryki w Chinach, co skutecznie obniża koszty gotowego zestawu. Największym dostępnym rodzajem kolumn są kolumny podłogowe. Przykładem takich kolumn są Maeostro III, w całkiem przystępnej cenie dostępne w kilku kolorach okleiny. Te kolumny są przykładem konstrukcji trójdrożnych, gdzie za każdy przedział pasma częstotliwości odpowiada osobny przetwornik elektroakustyczny. Konstrukcja samej zwrotnicy jest przystosowana do współpracy z każdym głośnikiem odpowiednio dobranymi elementami.

Jakie głośniki są stosowane w kolumnach domowych?

  • subniskotonowy
  • niskotonowy
  • średniotonowy
  • wysokotonowy
  • coraz rzadziej szerokopasmowy

Głośniki subniskotonowe najczęściej możemy spotkać w zestawach kina domowego. Cały głośnik jest włożony do obudowy, rozróżniamy dwa rodzaje. Pierwszy z nich to aktywny, posiada wbudowany wzmacniacz i pasywny napędzany z osobnego wzmacniacza. Przetwornik niskotonowy, możemy spotkać w konstrukcji dwu drożnej jak i trzy drożnej. W bardziej rozbudowanej kolumnie trój drożnej dodatkowo stosuję się głośnik średniotonowy. W zestawach dwudrożnych, głośnik niskotonowy ma szerszy zakres częstotliwości, aby pokryć całe pasmo akustyczne słyszalne przez ludzkie ucho. Ostatnim rodzajem głośnika jest wysokotonowy. Bez niego nie obyło by się pełno wymiarowe pasmo przenoszenia. Ostatnim, rzadko stosowanym głośnikiem stosowany w domowych kolumnach audio jest głośnik szerokopasmowy. Przykładem takiego głośnika jest GD 20/10. Obecnie nie produkowany, sprzedawany w czasach zjednoczenia UNITRA razem z radioodbiornikiem amator.

Kolumny głośnikowe Tonsil – Zestawy kina domowego

Patrząc na wielu producentów kolumn głośnikowych, można przebierać w różnym wyglądzie i parametrach. Sam uważam, że takie kolumny mogą służyć jedynie do systemu dźwięku dolby. Będą wykorzystywane w pełni w filmach i teledyskach, trzeba pamiętać o doborze odpowiedniego wzmacniacza. Musi spełniać ten system dźwięku przestrzennego. Nasze miejsce odsłuchowe musi być odpowiednio duże, aby dobrze rozmieścić wszystkie głośniki. Firma Tonsil ma w ofercie parę modeli zestawu kina domowego.