W nawiązaniu do poprzednich moich artykułów, opisałem metody wymiany zawieszenia górnego w głośnikach, gdzie używałem klej do głośników. Wymieniłem rodzaj kleju jako wikol do drewna. Stosuję się go do połączeń elementów z drewna, może być używany do klejenia zawieszeń. Cofając się wstecz, wiele użytkowników polecało ten klej, nie jest jednak idealnym pomysłem do klejenia zawieszeń górnych. Kiedy zaczynałem przygodę z regeneracją, wydawało mi się, że ten klej jest idealny. Dziś już wiem, że myliłem się. Nie jest zły, na pewno lepiej się sprawdza jak kleje na bazie cyjanopanu typu kropelka. Połączenie takiego kleju jest za sztywne i nie będzie to dobrze funkcjonowało. Prawidłowym klejem do połączeń zawieszenia górnego z membraną i koszem jest klej introligatorski CR 43. Taki klej stosuję fabryka Tonsil, jak i wiele producentów. Przeznaczone jest do połączeń membrana z papieru i zawieszenie górne piankowe. Prawidłowe brzmienia głośnika jest wyznacznikiem dobrze wykonanej roboty. Nie bójmy się zatem podejmować naprawy głośników.

Kleje polimerowe są dobrane do połączeń zawieszeń z pianki z celulozowej membrany. Jakość dźwięku takiego zestawu jest bardzo dobra. Niskie tony brzmią odpowiednio donośnie i naturalnie. Wychył całego układu drgającego jest dość spory i przy odpowiednio dobranej pojemności obudowy. Odpowiednim dobraniu głośników do samej obudowy, takie zestawy brzmią bardzo naturalnie. To jest moja opinia i nie każdy musi się z nią zgadzać. Jestem tego świadomy, gdyż każdy z nas ma unikalny słuch, czytając ten artykuł nie musi się koniecznie ze mną zgadzać. Chętnie poczytam konstruktywne komentarze.

Klej do głośników – Dlaczego nie używać butaprenu?

Kleje butapren uszkadzają powierzchnię łączącą kosz głośnika z zawieszeniem. Składniki stosowane do produkcji tego kleju reaguję z pianką zawieszenia górnego. Po jakimś czasie, takie zawieszenie potraktowane butaprenem ulega stwardnieniu. Taki głośnik zupełnie zmienia swoje parametry pracy. Szybciej starzeje się zawieszenie i musimy podjąć na nowo regenerację. Nie używamy butaprenu do połączeń pianki zawieszenia górnego i membrany.

Gdzie stosujemy butapren?

Butapren stosujemy do połączeń zawieszeń gumowych, poliuretanowej membrany. Musimy jednak pamiętać o stosowaniu dobrej jakości kleju. W markecie budowlanym nie kupujemy najtańszego kleju, lepiej dołożyć trochę więcej i kupić klej lepszej jakości. Dobrym producentem klei jest firma pattex, znacznie droższe są ich kleje, jednak jakościowo jest bardzo dobrze. Sam polecam i stosuję od nich produkty. Nie jest to żadna reklama, a sprawdzona przez mnie marka. Ucząc się naprawy musiałem przetestować wiele różnych klei z szeregu dostępnych na rynku firm.

Kategorie: GŁOŚNIKI

2 Komentarze

eeo · 1 sierpnia 2020 o 11:36

A jak sprawdza się w klejeniu zawieszenia klej typu wikol lub pattex do drewna? Czym różni się od cr43?

    Łukasz Czernik · 5 sierpnia 2020 o 14:38

    Dziękuję za zostawienie komentarzu.
    Klej introligatorski CR 43 jest bardziej gęsty, kleje typu wikol są rzadsze. CR 43 jest bardziej elastyczny po wyschnięciu. Nie pęka ten klej podczas pracy układu drgającego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *