Prowadząc już od jakiegoś stronę oraz serwis i naprawę głośników, wielu ludzi pytałem się zawsze jak zapakować głośniki na czas przesyłki. A więc przejdźmy do samego początku. Skąd pozyskać potrzebne materiały? Idąc po południu sklepu, nie ważne czy to będzie dyskont, czy osiedlowy mały sklepik. Wszędzie są dostarczone różne produkty w opakowaniach z tektury, wystarczy tylko zapytać się, skąd można zabrać. Tak samo materiały jakie potrzebujemy do wypełnienia pustej przestrzeni w środku kartonu. Towar jaki przychodzi do sklepu jest często opakowany w folie stretch.

jak zapakować głośniki
Złączenie dwóch głośników BOSE pochodzących z samochodu minimalizuje uszkodzenie membrany w czasie transportu

Bierzemy głośniki niskotonowe lub średniotonowe i ustawiamy je naprzeciw siebie, membraną do środka. Musimy te głośniki oczywiście połączyć ze sobą. Dobrym sposobem jest skręcenia w dwóch miejscach po linii prostej, za pomocą śrubki i nakrętki. Można to związać za pomocą sznurka lub kawałka przewodu, w każdym domu się znajdą takie rzeczy. Śrubki i nakrętki można otrzymać w każdym markecie budowlanym, drut i sznurki można pozyskać z starych butów.

Jak zapakować głośniki – umieszczenie w kartonie

jak zapakować głośniki
Włożenie pomiędzy pierwszą parę i drugą czarnego stretchu, można użyć styropianu i kartonu

Głośniki jakie posiadamy w kolumnie trójdrożnej to niskotonowe, średniotonowe i wysokotonowe. Na sam spód wkładamy warstwę styropianu, folii lub kartonów. W pudełku jakie mamy już przygotowane, musi być odpowiednio duże. Wkładamy wszystkie głośniki, pamiętając o odgrodzeniu niskotonowych i średnionowych, możemy użyć do tego styropianu lub parę warstw w miarę grubego kartonu. Głośniki wysokotonowe polecam osobno zapakować w mały kartonik, i dodatkowo od dzielić je od pozostałych głośników. Pustą przestrzeń wypełniamy tylko zwiniętymi kulami stretchu. Na samą górę wkładamy folią lub tektury, tak aby głośniki w czasie transportu nie ruszały się. Spowoduje mniejsze otarcia samych głośników jak i ewentualne obicia membrany przy upadku przesyłki w trasie.

Połączenie głośników membraną do siebie

Głośniki Tonsil GDN 20/40/11 połączone membraną do siebie pomiędzy nimi podkładki i spięte opaskami zaciskowymi

Możemy się spotkać z głośnikami, gdzie górne zawieszenie wystaje ponad kosz. W taki wypadku najlepiej mieć odpowiednie dystanse, w sytuacji jak ich nie mamy, możemy wykorzystać nakrętki. Łączymy przodem membrany oba głośniki, wkładamy w miejsce łączenia śrubami dwie nakrętki M6. Do stałego połączenie obu głośników możemy użyć opaski zaciskowej z plastikowej, śrubek lub związać sznurkiem. Stałe wciśnięcie zawieszenia i membrany może spowodować odkształcenie się resoru dolnego.

Pokazałem mój sposoby na poprawne zapakowanie paczki samych głośników na czas transportu do nowego właściciela. Wielu ludzi bierze i wkłada głośniki nie zabezpieczające je w żaden sposób. Głośniki latają w środku opakowania i są narażone na ewentualne uszkodzenia. Uszkodzenia jakie powstały podczas transportu przyczyniają się do większych kosztów naprawy. Głośniki wymagały jedynie wymiany zawieszenia górnego, a po otrzymaniu przesyłki, uszkodziła się membrana lub sama cewka. Dlatego należy poświęcić trochę więcej czasu przy pozyskaniu materiałów i zabezpieczeniu głośników. To nas nic nie kosztuję a zaoszczędzimy nasze pieniądze podczas naprawy i reklamacji u samego przewoźnika. Warto gromadzić nasz materiał z innych przesyłek jakie często otrzymujemy. Wielu z nas zamawia często różnych rzeczy przez internet. Można zachować opakowania po przesyłkach jaki jest pakowany towar, który otrzymujemy.

Kategorie: TECHNIKALIA