Naprawiając głośniki oraz kupując je na portalach sprzedażowych, wielu ludzi pytałem się zawsze, jak zapakować głośniki na czas przesyłki. Niestety większość osób zupełnie nie wiedziała, jak to zrobić prawidłowo. Często otrzymywałem przesyłki, gdzie głośniki w środku wręcz “latały”, co mogło spowodować ich uszkodzenie. W związku z tym postanowiłem napisać, artykuł, w którym wyjaśniam, na co zwrócić uwagę, by nasze głośniki nie zostały uszkodzone podczas drogi do dostarczenia ich do odbiorcy.

Skąd pozyskać potrzebne materiały?

Idąc po południu sklepu, nieważne czy to będzie dyskont, czy osiedlowy mały sklepik. Wszędzie są dostarczone różne produkty w opakowaniach z tektury, wystarczy tylko zapytać się, skąd można zabrać. Tak samo materiały, jakie potrzebujemy do wypełnienia pustej przestrzeni w środku kartonu. Towar, jaki przychodzi do sklepu, jest często opakowany w folie stretch.

Jak ułożyć parę głośników?

Bierzemy głośniki niskotonowe lub średniotonowe i ustawiamy je naprzeciw siebie, membraną do środka. Musimy te głośniki oczywiście połączyć ze sobą. Dobrym sposobem jest skręcenia w dwóch miejscach po linii prostej, za pomocą śrubki i nakrętki. Można to związać za pomocą sznurka lub kawałka przewodu, w każdym domu się znajdą takie rzeczy. Śrubki i nakrętki można otrzymać w każdym markecie budowlanym, drut i sznurki można pozyskać ze starych butów.

jak zapakować głośniki
Złączenie dwóch głośników BOSE pochodzących z samochodu minimalizuje uszkodzenie membrany w czasie transportu

Jak zapakować głośniki i umieścić je w kartonie?

Głośniki, jakie posiadamy w kolumnie trójdrożnej to niskotonowe, średniotonowe i wysokotonowe. Na sam spód wkładamy warstwę styropianu, folii lub kartonów. W pudełku, jakie mamy już przygotowane, musi być odpowiednio duże. Wkładamy wszystkie głośniki, pamiętając o odgrodzeniu niskotonowych i średnionowych, możemy użyć do tego styropianu lub parę warstw w miarę grubego kartonu. Głośniki wysokotonowe polecam osobno zapakować w mały kartonik, i dodatkowo od dzielić je od pozostałych głośników. Pustą przestrzeń wypełniamy tylko zwiniętymi kulami stretchu. Na samą górę wkładamy folią lub tektury, tak aby głośniki w czasie transportu nie ruszały się. Spowoduje mniejsze otarcia samych głośników jak i ewentualne obicia membrany przy upadku przesyłki w trasie.

jak zapakować głośniki
Włożenie pomiędzy pierwszą parę i drugą czarnego stretchu, można użyć styropianu i kartonu

Połączenie głośników membraną do siebie

Możemy się spotkać z głośnikami, gdzie górne zawieszenie wystaje ponad kosz. W taki wypadku najlepiej mieć odpowiednie dystanse, w sytuacji jak ich nie mamy, możemy wykorzystać nakrętki. Łączymy przodem membrany oba głośniki, wkładamy w miejsce łączenia śrubami dwie nakrętki M6. Do stałego połączenie obu głośników możemy użyć opaski zaciskowej z plastikowej, śrubek lub związać sznurkiem. Stałe wciśnięcie zawieszenia i membrany może spowodować odkształcenie się resoru dolnego.

Głośniki Tonsil GDN 20/40/11 połączone membraną do siebie pomiędzy nimi podkładki i spięte opaskami zaciskowymi

Pokazałem mój sposoby na poprawne zapakowanie paczki samych głośników na czas transportu do nowego właściciela. Wielu ludzi bierze i wkłada głośniki niezabezpieczające je w żaden sposób. Głośniki latają w środku opakowania i są narażone na ewentualne uszkodzenia. Uszkodzenia, jakie powstały podczas transportu przyczyniają się do większych kosztów naprawy. Głośniki wymagały jedynie wymiany zawieszenia górnego, a po otrzymaniu przesyłki, uszkodziła się membrana lub sama cewka. Dlatego należy poświęcić trochę więcej czasu przy pozyskaniu materiałów i zabezpieczeniu głośników. To nas nic nie kosztuję, a zaoszczędzimy nasze pieniądze podczas naprawy i reklamacji u samego przewoźnika. Warto gromadzić nasz materiał z innych przesyłek, jakie często otrzymujemy. Wielu z nas zamawia często różnych rzeczy przez internet. Można zachować opakowania po przesyłkach, jaki jest pakowany towar, który otrzymujemy.

Masz głośniki do naprawy? Wyślij je do mnie ! Wypełnij formularz kontaktowy bądź napisz na Facebook – LINK.

Wysyłając formularz kontaktowy akceptujesz Politykę Prywatności.

Kategorie: TECHNIKALIA