Membrana głośnika z cewką – jej wygląd. Każdy z nas zadaję sobie to pytanie. W tym artykule przedstawię każdemu, kto na niego wejdzie i przeczyta, będzie mieć dokładny obraz z opisem na przykładzie membrany Tonsil. Mam trochę membran produkcji starej jak i współczesnej. W internecie wiele razy spotkałem się z opiniami, iż membrany produkowane w czasach zjednoczenia Unitra są lepsze.

Każda membrana produkowane obecnie i kiedyś ma swoje wady i zalety. Na podstawie zdjęć pokazanych poniżej przeanalizuję układy drgające.

Zdjęcia przedstawiają starą membranę z resorem dolnym, zawieszeniem górnym i cewką. Ten układ drgający jest produkcji z mniej więcej początku lat 90 ubiegłego wieku. Membrana jest pokrzywiona, taki układ nie można wklejać do kosza głośnika. Nie ustawimy liniowości, co jest bardzo ważne przy poprawnym działaniu całego układu drgającego. Karkas jest wykonany z tektury, cewka oczywiście to drut miedziany. Gorzej jest odprowadzane ciepło z cewki, podczas pracy głośnika. Sama membrana jest już wypłowiała, promienie słoneczne zrobiły swoje.

Jak wygląda membrana głośnika współczesnej produkcji?

Na poniższych zdjęciach przedstawiam membranę wyprodukowaną współcześnie. Pochodzi z głośnika Tonsil GDN 20/60/3, różnica jaka od razu rzuca się w oczy to aluminiowy karkas, dodatkowo ma nawiercone otwory w celu lepszego chłodzenia. Aluminium lepiej oddaje ciepło z cewki niż papier. Papier jest izolatorem a nie przewodnikiem, jak aluminium.

Inna jest forma samej membrany, struktura celulozy jest zdecydowanie inaczej uformowana. Sama membrana jest nowa, wraz z innymi komponentami całego zestawu naprawczego. Zadbano też o szczegóły, w zawieszeniu górnym są otwory na śrubki montażowe do kolumny. Inne jest uformowany resor dolny, wynika to z innej konstrukcji kosza głośnika w porównaniu z Tonsil GDN 25/40/3.

Wiele osób mi zarzuci dlaczego nie porównałem układów do takich samych głośników. Niestety nie mam obecnie nowego układu do głośnika Tonsil GDN 25/40/3. Mimo wszystko, można porównać inne układy drgające, z czasem jak otrzymam takie same układy stare i nowe. Opublikuję lub zmienię ten artykuł.

Kategorie: GŁOŚNIKI