Ojciec z synem przeprowadza rozmowę, że kiedyś Unitra produkowała wspaniałe rzeczy audio. Często w starszych domach można znaleźć mnóstwo rzeczy wyprodukowane przez Unitre. Syn po rozmowie z Ojcem, znajduję całkiem przypadkowo gdzieś zapomniane, stare kolumny Unitra Tonsil. Po tylu latach leżenia w piwnicy lub na strychu, okazuję się, że membrany (jak to ludzie, błędnie nazywają) są uszkodzone. Wystarczy wymienić zawieszenie górne i można cieszyć się brzmieniem kolumn. Odkręcają głośniki i wstawiają jakieś inne, często najtańsze znalezione na jakiś portalach aukcyjnych. Przytoczyłem, krótką historię jak większość Polskich kolumn z czasu PRL skończyło. Chciałem jedynie opisać jak sprawdzić plus w głośniku dynamicznym?

Skąd pozyskać baterię?

Najprostszą domową metodą jest znalezienie baterii, obojętnie jakiej tak naprawdę. Każdy z nas ma w domu urządzenia sterowane na pilota, jak telewizor. Akumulatory litowo jonowe, również się sprawdzą, można je pozyskać z aparatu cyfrowego, kamery sportowej, drona, komputera. Występują one praktycznie w każdym urządzeniu, gdzie zasilanie jest z baterii. Wystarczy odpowiednie kable wyprowadzić z głośnika niskotonowego i przyłożyć do biegunów baterii. Membrana wychylając się do przodu oznacza poprawną biegunowość, przykładając biegun dodatni wiemy o poprawnym podłączeniu głośnika. W głośnikach Tonsil, zazwyczaj czerwona kropka na koszu oznacza plus. Przykładając odwrotnie biegunowość baterii, zamieniamy plus z minusem. Membrana kieruję się do środka głośnika, dla nas jest to informacja o złej biegunowości cewki. Taka metoda jest nie szkodliwa dla samych głośników, nie spalą się cewki, nie uszkodzą się zawieszenia. Po tej operacji głośniki zostaną w nie naruszonym stanie. Tą czynnością możemy określić poprawną biegunowość w głośnikach średnio i niskotonowych.

Nie sprawdzimy głośnika wysokotonowego, za małe wychylenie membrany, nie zauważalne do ludzkiego oka. Nie przeszkadza to jednak w poprawnym działaniu samego głośnika, przy pomyleniu biegunowości. Każdy producent oznacza czerwoną plamką plus głośnika. Czasem z jakiś przyczyn może się zmyć lub ktoś w fabryce zapomniał o tym. Niniejszy poradnik jest przydatny dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z audio.

Jak sprawdzić plus w głośniku – ZOBACZ FILM

Kategorie: TECHNIKALIA