Naprawiając sprzęt audio doszedłem do wniosku, by podzielić się z wami wiedzą na temat jak naprawić potencjometr. Wiele razy spotkałem się z przerywaniem lub charakterystycznymi trzaskami w naszych potencjometrach. Po wielu latach użytkowania potencjometr ma prawo do przerywania. Przyczyną tego stanu jest gromadzony przez długi okres czasu na ścieżce węglowej brud. A przy częstej regulacji taka ścieżka się wyciera. Gdy ścieżka jest wytarta nie pozostaje nam nic innego jak wymiana całego potencjometru. W urządzeniach elektronicznych zastosowane potencjometry są dostępne raczej od ręki na portalach aukcyjnych lub sklepach stacjonarnych.

Omówienie czyszczenia i konserwacji potencjometru

Jak naprawić potencjometr
Potencjometr produkcji Telpod podwójny od głośności wzmacniacza STEREO

Najszybszą metodą i najłatwiejszą jest zakup preparatu typu contact PR, który konserwuję i czyści z wszelkiego brudu nasz potencjometr. Najczęściej serwisanci sprzętu idąc na łatwiznę, polewają cały potencjometr tym środkiem. Taki środek jest tylko oferuję chwilową i doraźną pomoc. Niestety reaguję on z płytką PCB naszego urządzenia i estetycznie nie wygląda to najlepiej w miejscu plamy. Brud i kurz łatwiej przykleja się w miejscu rozlania środka. A najlepiej powinno się go od lutować z płytki, bądź odkręcić z obudowy urządzenia, nie zapominając o od lutowaniu kabli połączeniowych.

Jak naprawić potencjometr
Nakrętka z przodu patrząc na trzpień

Mając potencjometr na naszym stanowisku, odkręcamy najpierw nakrętkę patrząc od przodu, trzpień gdzie mamy dodaną gałkę od regulacji w urządzeniu. Odginamy blaszki z boku potencjometru, możemy go bo bez problemu rozebrać i dostać się do ścieżki. Mając ścieżki potencjometru na wierzchu, musimy za pomocą patyczka do uszu i alkoholu izopropylowego wyczyścić ścieżkę. Można nowym patyczkiem do uszu delikatnie nasączyć środka contact PR i zakonserwować ścieżkę węglową.

Jak naprawić potencjometr -Składanie

Jak naprawić potencjometr
Blaszka z zatrzaskiem, trzeba je odgiąć aby można było dostać się do ścieżki potencjometru

Po czyszczeniu i konserwacji przyszedł czas na złożenie całości. Wszystkie czynności musimy odwrotnie zrobić, które opisałem powyżej. Uwzględnić trzeba odpowiednią kalibrację, tak aby regulacja odbywała się stopniowo wraz z wzrostem rezystancji. Doginamy blaszki trzymające całą strukturę, skręcamy z przodu nakrętkę. Mocujemy do naszego urządzenia, lutujemy przewody połączeniowe lub montujemy potencjometr do płytki PCB. Taką czynność można wykonać w praktycznie każdym potencjometrze, którego można rozebrać. Naprawa i składanie całego potencjometru wymaga dużej cierpliwości. Nie wolno się śpieszyć jak przy każdej czynności serwisowej w naszych urządzeniach.

Zapraszam do kontaktu w celu porad, napraw audio i regeneracji głośników.

Kategorie: TECHNIKALIA