Czasem potrzebujesz wiedzieć jak dobrać wzmacniacz do kolumn, wtedy wiele osób poszukuję dobrego połączenia wzmacniacza stereo wraz z kolumnami. Każdy chcę jak najlepiej dobrać kolumny do wzmacniacza lub amplitunera stereo. Budżet to jest największy problem. Koszt dobrze brzmiącego audio może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych. A dodając jeszcze do tego odpowiednio pomieszczenie odsłuchowe, wtedy koszta rosną ogromnie. Skupię się jednak na budżecie, jaki każdy z nas może sobie pozwolić. Będę bazować na przykładzie Polskiego wzmacniacza wyprodukowanego w czasach świetności zjednoczenia zakładów Unitra. Wzmacniacz pochodzi z zakładów radiowych Diora, ulokowanych w Dzierżoniowie. Model tego wzmacniacza to WS 311D, egzemplarz jest po serwisie i jak na Polski wzmacniacz brzmi nadzwyczaj dobrze.

jak dobrać wzmacniacz do kolumn diora ws 311 d trawiata
diora ws 311D trawiata

Dane techniczne, moc wyjściowa to 20 Wat przy impedancji kolumn 8 Ohm. Nie jest wskazane podłączenie kolumn o impedancji 4 Ohm, ponieważ bardzo mocno będzie się grzał, nawet przy mniejszym wysterowaniu. Nawet łącząc go z kolumnami 8 Ohm, wzmacniacz dość mocno się grzeje, przy nie wielkiej mocy wyjściowej. Kolumny jakie podłączyłem to Tonsil ZGC 30-8-56, model ten obecnie nie jest już produkowany, jednak jest to spory zapas mocy do tego wzmacniacza. Zestaw razem brzmi dość poprawnie. Powyższy przykład posłużył mi do przedstawienia, jak kiedyś dopasowywało się moc kolumn do wzmacniacza. Przyjmowało się, że kolumny mają być dwa razy mocniejsze od samego wzmacniacza.

Czym się kierować przy wyborze kolumn?

Bardzo duża część osób zaczynająca przygodę z dobrym stereo, bierze tylko pod uwagę moc kolumn. Ważnym czynnikiem jest efektywność samych kolumn. Co to oznacza? Im większa efektywność tym głośniej kolumny zabrzmią. Efektywność podaję się w decybelach przy mocy 1W doprowadzonej z wzmacniacza do naszych kolumn. Pomiar odbywa się za pomocą sonometra w odległości 1 metra od kolumn. Sygnał wychodzący z wzmacniacza to 1kHz. Podczas odsłuchu nie można przesadzać z regulatorem głośności, gdyż nie wielki procent mocy odbieranej od kolumn jest przeznaczony w akustykę. Reszta to ciepło wytwarzające się na cewce głośników.

Odkręcając za mocno potencjometr w wzmacniaczu, możemy nasze kolumny uszkodzić, jak i sam wzmacniacz. Jak przesterujemy wzmacniacz pojawiają się charakterystyczne zniekształcenia i składowa stała na kolumnach. Dźwięk wypływający z kolumn jest bardzo mocno zniekształcony i nie naturalny. Najczęściej obrywają głośniki wysokotonowe, nie są w stanie przyjąć takiej mocy jak średniotonowe czy niskotonowe. Wynika to z budowy, cewka w takim głośniku jest zdecydowanie mniejsza. Powoduję to nie wielką moc od reszty głośników w kolumnie.

Wzmacniacz mocniejszy od kolumn.

Do odpowiedzi na pytanie jak dobrać wzmacniacz do kolumn należy wziąć pod uwagę moc. Moc samego wzmacniacza powinna być nieznacznie wyższa. Prosty przykład moc wzmacniacza to 100 wat a kolumn 75 wat przy impedancji 8 ohm. Nie można jednak przesadzić z mocą, gdyż za bardzo wysterowany głośnik niskotonowy, uderza cewka o magnes. Przy uderzeniu będzie słychać charakterystyczny stukot. Jak wyżej wspomniałem, za słaby wzmacniacz obciąża głośnik wysokotonowy, przy przesterowaniu. Najlepiej nie przekraczać mocy rzędu 70 procent. Jesteśmy pewni, że wzmacniacz i kolumny nie uszkodzą się.

Dobór impedancji

Impedancja kolumn i wzmacniacza powinna być taka sama. Jak impedancja kolumn wynosi 4 ohm a wzmacniacza 8 ohm, nasze kolumny zagają dwukrotnie ciszej. Większą moc musi dostarczyć wzmacniacz do kolumn i większe prawdopodobieństwo uszkodzenia cewek w głośnikach. Najlepszym rozwiązaniem jest impedancja o takiej samej wartości kolumn i wzmacniacza. Jesteśmy pewni co do poprawnego działania i nie trzeba się obawiać uszkodzenia. Wszystko w granicach zdrowego rozsądku, trzeba też szanować innych domowników. W przypadku zamieszkania w bloku wielorodzinnym, przy głośnym słuchaniu muzyki sąsiedzi nas znienawidzą.

Jak dobrać wzmacniacz do kolumn -Ocena brzmienia.

Ostatnim parametrem, jakim trzeba się kierować przy zakupię jest dobór samego zestawu stereo. W przypadku nowych urządzeń wybór jest oczywisty. Musimy udać się do najbliższego salonu z audio i porównać parę modeli wzmacniacza jak i kolumn przy ulubionej muzyce. Brzmienie używanego sprzętu należy ocenić już bezpośrednio o sprzedającego. Przeglądając portale ogłoszeniowe i aukcyjne można dobrać pod swoje upodobania wyglądu. Musimy jednak zwrócić uwagę na poprawność działania i wygląd wizualny, jak któryś z aspektów będzie budził nasze obawy. Szybko pożegnajmy się z sprzedawcą. W internecie jest dostępnych wiele porad, na jaki sprzęt zwrócić uwagę przy budżecie jakim dysponujemy. Moim zdaniem, najistotniejszym elementem do tego jak dobrać wzmacniacz do kolumn będzie to, że powinno się kierować przy wyborze zestawu własnym uchem, każdy ma swoje upodobania jak i ulubiony rodzaj muzyki.

Kategorie: TECHNIKALIA