Głośnika wysokotonowego jest na rynku wiele konstrukcji , firma tonsil produkowała od dawna głównie głośniki dynamiczne. Oferta sklepu tonsil jest bogata, można wybierać w przeróżnych głośnikach, które różnią się parametrami. Głównie są to głośniki tubowe lub kopułkowe. Inni producenci mają w ofercie głośniki piezoelektryczne jak i wstęgowe. Najtańszy w produkcji jest głośnik piezoelektryczny, stosunkowo mały i nie potrzeba za wiele materiałów do użycia w produkcji. Taki głośnik nie potrzebuję skomplikowanej zwrotnicy, najczęściej wystarczy sam rezystor.

Nie posiada układu magnetycznego, a jego konstrukcja jest lekka. Ze względu na jego budowę przy uszkodzeniu nie można go naprawić. Musimy kupić nowy głośnik.

Głośnik wysokotonowy – wstęgowy

Głośniki wstęgowe były stosowane w kolumnach segmentu high-end lub Hi-Fi. Koszty wykonania są coraz mniejsze, dlatego wielu producentów decyduję się na montowanie ich w coraz tańszych zestawach. Wyróżnia się bardzo dobrymi parametrami akustycznymi, przez wielu uważany za najlepszy przetwornik do kolumn.

Głośnik tubowy

Głośnik dynamiczny wysokotonowy tubowy, oznaczenie według Polskiej normy przez firmę Tonsil w skrócie to GDWT. Przenoszą zazwyczaj całe słyszalne pasmo akustyczne jakie człowiek jest w stanie wychwycić. Trzeba jednak pamiętać, że nasz słuch z wiekiem jest coraz gorszy i np. osoba mająca 30 lat, nie usłyszy dźwięków powyżej 16kHz. Taki głośnik przenosi do 20 kHz, jednak dużo producentów prześciga się w pasmie przenoszenia. Czy warto? To już każdy indywidualnie powinien do tego podchodzić. Sam uważam, że jest to nie potrzebne, jednak marketing robi swoje aby przyciągnąć jak największą liczbę potencjalnych klientów. Budowa charakteryzuję się magnesem, cewką wraz z membraną i tubę wraz z korektorem fazy.

Głośnik kopułkowy

Różni się od głośnika tubowego budową, nie posiada tubki a kopułkę. Brzmienie jest delikatniejsze, nie jest tak piskliwe jak tubka, jednak sama konstrukcja zwrotnicy ma znaczenie w kolumnie. Przy głośniku tubowym i kopułkowym liczy się jak najmniejsza waga cewki. Nawijane są z drutu o jak najmniejszym przekroju. Moc w wysokotonowych głośnikach nie przekracza w modelu GDWK 9/80 8 wat. Tonsil podaje w swoich oznaczeniach zastosowanie do jakiego ma to być zestawu kolumn głośnikowych.

Kategorie: GŁOŚNIKI