Jednym z największych problemów jest GFE 105 przestrojenie głowicy Diora Tosca aws 303. Jest jednym naszych radioodbiorników, który leży gdzieś na strychach. Często potrzebują nowego zakresu pasma FM. Tę metodę przestrojenia można wykorzystać przy innych odbiornikach radiowych. Zodiak DSS401/402, AS 618, 632 i 642.

GFE 105 przestrojenie – etapy jak należy do tego podejść

Przestrojenia głowicy GFE-105 na pasmo 87.5+108MHz.
Przed rozpoczęciem etapu przestrojenia jest wymagana wymiana kondensatora od ARcz, wystarczy zmiana pojemności z 5,6p na 3,3p

1. Musimy sprawdzić czy nasz odbiornik dobrze reaguję na starym paśmie. Może się zdarzyć, że będzie odbierać jakieś stację.


2. Wyłączamy urządzenie, wyciągamy wtyczkę z sieci dla bezpieczeństwa. Odkręcamy płaskim śrubokrętem śrubki umieszczone z boku odbiornika. Zdejmujemy obudowę i ściągamy blaszkę od góry z głowicy.


3. Wymagane jest sprawdzenie napięć na skrajnych końcach pasma. Dla 65.5 MHz – 3V a 74MHz – 25V, sprawdzamy przykładając sondę minus do metalowej obudowy głowicy. Dodatnią przykładamy do agregatu pojemnościowego.

Usunięcie kondensatorów


4. Jak sprawdziliśmy napięcia na skrajnych częstotliwości, musimy usunąć kondensatory o oznaczeniu C1, C9 i C13. Dla bardzie zaawansowanych użytkowników możemy odlutować głowicę, usunąć kondensatory za pomocą lutownicy i włożyć głowicę.


5. Moim zdaniem najtrudniejszy etap całego przestrojenia. Jeśli nie mamy wobulatora ani miernika częstotliwości, najprościej jest znaleźć dwie najbliżej siebie krańca pasm stację radiowe. Stosujemy do tej czynności inny radioodbiornik z pasmem w standardzie CCIR, obecnie stosowanym. Za pomocą trymera o oznaczeniu C14 szukamy stacji na górnej częstotliwości, położonej jak najbliżej pasma 108MHz. Dla dolnej częstotliwości ustawiamy za pomocą cewki L5, stacji jak najbliżej częstotliwości 87,5 MHz. Mamy zestrojoną heterodynę.


6. Kolejnym krokiem nieco łatwiejszym jest zestrojenie obwodów wejściowych. Dla górnej częstotliwości 108MHz stroimy trymerami C2 i C10. Dla dolnej częstotliwości 87,5MHz korzystamy z cewek L1 i L4. Musimy pamiętać o kilkukrotnym powtórzenie czynności, na dolnej częstotliwości będziemy mieć dobre wzmocnienie a górna będzie zła. Mocą sygnału sugerujemy się za pomocą wskaźnika diodowego. Po całej czynności montujemy blaszkę głowicy na swoje miejsce. Może się zdarzyć, iż będziemy trzeba skorygować wzmocnienie.

Zakończenie

Powyżej omawiane kroki powinny przyczynić się do prawidłowego działania. Mam nadzieje, że artykuł posłuży do tego, że nasza diora tosca 303 i wszystkie inne odbiorniki z głowicą GFE 105 posłuży następne lata przy umilaniu nam czasu i słuchaniu naszych ulubionych audycji radiowych.

Kategorie: DIORA

2 Komentarze

FOXIT · 10 stycznia 2021 o 12:40

Super- niebawem będę się z to brał- co myślisz o użyciu transmitera FM ?

    Łukasz Czernik · 25 stycznia 2021 o 19:12

    Cieszę się, że pomogłem.
    Transmiter, również jest dobry.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.