GDN 25/40/3 Tonsil – po upływie lat nasze zawieszenie w głośnikach wymaga wymiany zawieszenia górnego, pianka niestety nie wytrzymuję próby czasy. Poradnik dotyczy jak wymienić zawieszenie w zaciszu domowym.

Co będzie potrzebne?

  • Szpachla do ścierania z kosza resztek zawieszenia, zamiennie można skorzystać z palnika na gaz
  • Pędzel do nakładania acetonu lub izopropanolu
  • Klej introligatorski typu wikol, lepiej stosować CR
  • Kawałek szmatki
  • Słoik lub inny pojemnik na aceton lub alkohol
  • Nóż tapicerski
  • Klisza fotograficzna
  • Taśma klejąca
  • Papier ścierny o gramaturze 300

Od czego zaczynamy?

Odkręcamy nasz głośnik Tonsil GDN 25/40/3 z obudowy, musimy pamiętam o odlutowaniu kabli z nabiegunnika samego głośnika. Na przygotowany przez miejsce na stole kładziemy głośnik na równej powierzchni.

Skrobiemy resztę zawieszenia z kosza z naszego głośnika, możemy ułatwić pracę za pomocą palnika podgrzewając kosz od spodu. Zdarza się czasem, że mamy uszczelkę gumową przyklejoną do kosza głośnika, wtedy trzeba ją odkleić. Nie można podgrzewać kiedy mamy przyklejoną uszczelkę do kosza, spalimy ją.

Tonsil GDN 25/40/3 – Usuwanie zawieszenia z membrany

Kiedy mamy wyczyszczony kosz, musimy usunąć od wewnątrz membrany resztki zawieszenia, za pomocą szpachli. Dla bardziej dociekliwych można odkleić zawieszenie dolne, za pomocą palnika, dzięki temu ocenimy stan naszej cewki. Może być odklejoną od karkasu lub spalona, wtedy musimy koniecznie zabezpieczyć szczelinę magnetyczną, taśmą klejącą. Jeśli cewka okażę się sprawna, wtedy kleimy resor dolny do kosza.

Centrowanie cewki w Tonsil GDN 25/40/3

Delikatnie smarujemy pędzlem z izopropanolem kopułkę, trzeba uważać aby nie przemoczyć membrany. Bierzemy do ręki nóż tapicerski i pod kątem około 30 stopni z spokojem nacinamy naszą kopułkę, cały czas pamiętając aby klej był namoczony. Przy kopułce srebrnej smarujemy alkoholem izopropylowym. Kiedy odkleimy kopułkę, wkładamy do szczeliny magnetycznej kawałek kliszy fotograficznej.

Szlifujemy kosz papierem ściernym, aby była większa powierzchnia styku kleju z zawieszeniem. Tę czynność możemy pominąć, nie jest to koniecznie i wymagane. Smarujemy klejem najpierw kosz głośnika, potem wewnętrzną część membrany. Czyścimy od nadmiaru kleju jaki wypłynie, pomiędzy zawieszeniem a koszem za pomocą szmatki. Cały czas należy pamiętać o równomiernym uformowaniu cewki w szczelinie magnetycznej. Po odczekaniu około 12 godzin, aż klej połączy, wyciągamy kliszę i sklejamy kopułkę do membrany.

Jak nam wszystko ładnie połączy lutujemy kable do nabiegunnika, przykręcamy do obudowy kolumny i możemy się cieszyć brzmieniem naszych starych kolumn.

Kategorie: TONSIL

0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *