Początek przygody pt głośniki przerywają dźwięk zaczyna się od chęci zakupu. Przeglądając portale ogłoszeniowe i aukcyjne natrafiliśmy na ofertę. Szukaliśmy przez bardzo długi okres czasu naszych kolumn. Klikając w ofertę, czytamy opis, po krótkim namyśle, nie pozostaję nam nic innego jak wysłać e-mail lub zadzwonić. Po wypytaniu sprzedawcy o więcej szczegółów, umawiamy się na finalizację transakcji. Sprzedawca znajduję się w naszym pobliżu zamieszkania, po kolumny jedziemy osobiście lub czekamy na wysyłkę. Często okazuję się, że lokalizacja kolumn jest umieszczona daleko od nas. Ratuję nas wysyłką za pośrednictwem jakiegokolwiek przewoźnika. Po przywozie kolumn lub odebraniu przesyłki, szczęśliwi, że mamy je na miejscu, podłączamy do naszego wzmacniacza.

Odpalamy naszą ulubioną muzykę i okazuję się, że kolumny nie grają równo lub przerywają. Szukamy przyczyny takiego stanu rzeczy przy wzmacniaczu. Gdy wykluczymy wzmacniacz, być może potencjometr balansu przerywa, musimy przejść do oceny stanu technicznego naszych kolumn. Najprościej jest zareklamować nasze kolumny bezpośrednio u sprzedawcy. W kolumnach można jednak to zrobić samemu. Przedstawię krótko jak do tego podejść.

Głośniki przerywają dźwięk – Od czego zaczynamy?

Musimy odkręcić z obudowy głośniki, sprawdzić połączenia głośników średniotonowych, wysokotonowyc i niskotonowych. Oceniamy wzrokiem czy nie ma zimnych lutów na zworach poszczególnego głośnika. Zdarza się, że kable nie mają dobrego połączenia. Nie pozostaje nam nic innego jak zabrać lutownicę i odrobinę kalafonii z cyną. Poprawiamy wszystkie połączenia, jeśli to nie pomoże musimy brnąć dalej w zwrotnicę.

Zwrotnica

Zwrotnica w kolumnie, ma również połączenia lutowane. Warto sprawdzić według schematu producenta, wszystkie połączenia lutowane. Mając schemat przed sobą, za pomocą multimetru ustawiamy buzer, punkt po punkcie sprawdzamy połączenia. W samej zwrotnicy w sekcji głośnika wysokotonowego jest umieszczony kondensator elektrolityczny bipolarny. Nie ma ustalonej biegunowości, nie posiada oznaczeń plus i minus. Musimy go sprawdzić za pomocą miernika RLC. Z biegiem lat elektrolit ulega wyschnięciu i głośnik wysokotonowy nie działa lub brzmi za cicho. Dobrej jakości taki kondensator nie jest drogi, wystarczy go wymienić. W zwrotnicy mamy również cewki, które mogą okazać się spalone lub nie mają połączenia, pomiędzy jednym i drugim końcem. Kondensatory foliowe mogą też ulec przebiciu, podejrzany kondensator, po sprawdzeniu wymieniamy, jeśli okażę się uszkodzony.

Terminale głośnikowe

W samych terminalach głośnikowych, mogą również występować połączenia lutowane. Terminale mają też podział na sekcję głośników średnio i wysokotonowych, osobno jest podłączony głośnik niskotonowy. Może nie być umieszczonej zworki pomiędzy sekcjami. Taką zworkę dorabiamy za pomocą kawałku drutu. Podział na sekcję jest dobrym rozwiązaniem, możemy użyć dwóch osobnych wzmacniaczy do poszczególnych sekcji. Uszkodzony terminal do podłączenia kolumn, wymieniamy na nowy, jeśli został uszkodzony w środku.

Głośniki przerywają dźwięk – Podsumowanie

Przeznaczenie poradnika nie jest do osób, które mają porządny sprzęt i zajmują się tym zawodowo. Każdy w domowym zaciszu mający miernik RLC, multimetr, lutownicę oraz wiedzę jak rozróżnić dany element, może naprawić swoje głośniki. Zapomniałem o najważniejszej rzeczy, liczą się chęci. Do większości starych kolumn w internecie można znaleźć schematy z zwrotnicami. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu a tajniki internetu odsłonią przed nami szukaną tajemnicę.

Natomiast jeśli potrzebujesz pomocy to napisz do mnie wiadomość. Chętnie Ci pomogę.

Kategorie: GŁOŚNIKI