Po doświadczeniach i naprawach związanych z głośnikami doszedłem do pewnych wniosków. Czego nie powinno się robić podczas naprawy głośników? Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w tym artykule. Po upływie jakiegoś czasu postanowiłem napisać parę czynności jakie mają wpływ podczas naprawy głośnika z membraną celulozową.

czego nie robić podczas naprawy głośnika
Membrana Tonsil GDN 20/40/11 Z kolumn space 86

Nie można używać acetonu

Nie wolno stosować acetonu przy usuwaniu starej i utlenionej pianki, gdyż membrana wyprodukowana z celulozy zrobi się za miękka. Miejsce po użyciu acetonu nie jest już na tyle sztywne aby taką membranę można kolejny raz wykorzystać. W miejscu gdzie był nakładany aceton mogą pojawić zagłębienia w membranie po jego stosowaniu. Membrana przesiąknie za bardzo i pozostawi nam nie estetyczne ślady, patrząc na głośnik od przodu. Nie jest to estetyczne, co obniża wartość kolekcjonerską jak i braku zaufania od klienta. Kolejnym ważnym aspektem jest odklejenie kopułki, nie moczymy acetonem, ale tylko delikatnie benzyną ekstrakcyjną. Chwilę czekamy aż trochę odparuję i dopiero wtedy przystępujemy do ściągania kopułki przeciwpyłowej.

czego nie robić podczas naprawy głośnika
Przesmarowana membrana w głośniku Tonsil GDM 10/60

Czego nie robić podczas naprawy głośnika – Smarowanie klejem membrany

Przy wklejaniu nowego zawieszenia należy pamiętać o smarowaniu klejem tylko samego górnego zawieszenia. Nadmiar kleju jaki nam wypłynie trzeba koniecznie od razu wyczyścić za pomocą szmatki nasączonej wodą. To jest mała rzecz, ale bardzo ważna, świadczy to o naszej etyce pracy. Nie można zostawiać takich rzeczy i do każdej naprawy należy podchodzić z należytą starannością i dokładnością. Klej jaki należy używać to introligatorski CR polimerowy. Do zawieszeń wykonanych z pianki poliuretanowej nie stosujemy kleju typu butapren. Klej ten bardzo szybko nam zniszczy piankę po upływie czasu zrobi się za bardzo twarda a w skrajnych przypadkach może nawet popękać podczas pracy głośnika.

czego nie robić podczas naprawy głośnika
Kopułka przeciwpyłowa głośnika Tonsil GDN 16/12

Smarowanie miejsca na wklejenie kopułki w membranie

Gdy komuś do głowy przyjdzie pomysł smarowania kleju w miejscu membrany, to jest zły pomysł. Wykładamy klej na wcześniej przygotowaną powierzchnię może to być wizytówka. Odwracamy kopułkę do góry nogami i smarujemy delikatnie nie zbyt dużą ilością kleju za pomocą wykałaczki, małego śrubokręta albo kawałka pręta. Pamiętaj o przygotowaniu kawałka taśmy klejącej i następnie zwiń w rulonik. Palcem przyklej kopułkę za pomocą przygotowanego wcześniej kawałka taśmy.