Podczas naprawy głośnika, wiele razy zastanawiałem się jak ułatwić i przyspieszyć sobie pracę, dlatego powstał ten wpis jako ułatwienie regeneracji głośnika. Oglądając filmy na YouTube, widziałem jak ktoś inny za pomocą wiertarki i szczotki drucianej obrotowej, usuwał stare zawieszenie z głośnika. Sam wpadłem na pomysł, żeby wykorzystać wkrętarkę przenośną na akumulator. Po chwili namysłu i kupnie takiej szczotki z wkrętarką, zacząłem sprawdzać sam jak to działa. Wszystko bardzo szybko i sprawnie szło, jednak po chwili zorientowałem się, że cała ściana była brudna od wyrzutu resztek zawieszenia na szczotce. Problem ten rozwiązałem w bardzo łatwy sposób, za pomocą folii, kartonowego pudełka, styropianu, czy innej rzeczy.

ułatwienie regeneracji głośnika -Wkrętarka i szczotka obrotowa

ułatwienie regeneracji głośnika - łukasz czernik - naprawa
Unitra tonsil GDN 25/40/3 8 ohm i wkrętarka wraz z obrotową szczotką drucianą

Pomysłów na materiał jest tyle ile samych ludzi, wystarczy chwilę się zastanowić. Tym sposobem można uszkodzić powierzchnię lakieru zabezpieczonego głośnika. Trzeba pamiętać, aby nie spieszyć się przy tym i metodą prób i błędów dobrać odpowiednią siłę nacisku jak i prędkość obrotową. Te funkcję zależą od naszej wprawy, im więcej wykonanych głośników, tym lepiej dla nas. Ta metoda nie pozwala niestety na usunięcie resztek z zewnętrznej strony membrany. Czas sporo się skraca na czyszczenie samego kosza, zajmuję zaledwie maksymalnie 15 minut.

ułatwienie regeneracji głośnika - regeneracja tonsil
Zdzieranie resztek zawieszenia z kosza głośnika UNITRA TONSIL GDN 25/40/3

Usuwanie resztek szpachlą

Pozbywanie się resztek za pomocą szpachli jest bardzo długie i czasochłonne, jednak sam na początku tak robiłem. Średnio zajmuję to mi około 25-30 minut, zależy od samej średnicy kosza głośnika. Ten sposób polecam osobą, którzy dopiero zaczynają przygodę z naprawą głośników, bez wprawy można narobić dużo szkód. Musimy uważać na samą membranę aby nie uszkodzić, musimy mieć odpowiednio wąską szpachlę. Inaczej cała nasza praca pójdzie na marne i możemy zrobić więcej szkód i pójść w większe koszta.

Docisk do górnego zawieszenia

Tuż przed snem, wymyśliłem też jak zrobić docisk do zawieszenia. Podczas nakładania kleju na kosz i przy schnięciu, zawieszenie lubi się zwinąć do góry. Mając wolne maksymalnie 20 złotych można wykonać dociski na dowolną średnicę kosza głośnika. Potrzebujemy kawałki blachy, pręt gwintowany może być nawet ocynkowany, nakrętki odpowiednie aby to wszystko razem ładnie skręcić. Dodatkowo musimy mieć pręt, albo mały płaskownik o danej średnicy i uformować go w idealne koło. Tak by mieć całą powierzchnię pokrytą kosza na przednim zawieszeniu. Potrzeba nam odpowiednich narzędzi i trochę czasu na wykonanie takich docisków. Dla chcącego nie ma nic trudnego.

Kategorie: TECHNIKALIA